tóth gabi
Sorra dőlnek meg a pozitivitási rekordok.
Világszerte folyamatosan nő a koronavírusos esetek száma, az elvégzett tesztek nagy százaléka pozitív.
„Lassan csak az nem fertőzött, aki nem teszteli magát. Rengetegen megtapasztalják a következő napokban, hogy az omikron nem egy egyszerű nátha, vagy éppen influenza. Még mindig azok indulnak a legjobb esélyekkel, akiknek megvan a booster dózisuk is, vagyis az emlékeztető oltásuk” – idézi Fejér Szilárd erdélyi virológust a Maszol.
Viszont az előző hullámokkal ellentétben nem lehet tudni azt, hogy mikor tetőzik az ötödik hullám. Ennek az egyik oka a láthatatlan alvariáns terjedése.
Kiderült: több olyan PCR-tesztet találtak, melynek görbéje nem egyezik az omikron-variánssal. Ezekre kétféle magyarázat lehet: vagy delta- variánssal fertőződtek meg ezek az emberek vagy az omikron láthatatlan verziójával, a BA.2 -vel.
Ez nem meglepő, ugyanis Dániában már bizonyítottan ez az új variáns terjed, és ahol megjelenik, ott egyre növekszik a részaránya.
A Maszol megkeresésére a kémikus-kutató elmagyarázta, hogy az úgynevezett „láthatatlan” variánst csak bizonyos típusú koronavírusteszttel mutathatják ki: „azzal a teszttel, amit mi is használunk, nem tudjuk megkülönböztetni az alvariánst a delta vírustörzstől„. Hozzátette, arra számítanak, hogy az eredeti omikron- variánsnál nem fertőzőbb a mutáció, és valószínűleg kevés beteg kerülhet kórházba emiatt.
Fejér Szilárd kifejtette: nem lehet tudni, hogy mikor tetőzik majd az 5. hullám. Angliában is azt gondolták, hogy már tetőzött, mégis még mindig nagyon magasak az esetszámok. A hullám csúcsát és ezért értelemszerűen a végét is, az alvariáns fejlődési dinamikája fogja majd befolyásolni. Ugyanakkor az érvényben levő korlátozásoktól, az átoltottságtól és a higiéniai szabályok betartásától is függ az 5. hullám csúcsa, illetve vége.