tóth gabi
Európa fuldoklik, letarolta a koronavírus-járvány újabb hulláma. Kegyetlen adatok érkeznek Angliából, Olaszországból és Franciaországból. Ilyen számokat még nem láttunk!
Nem csak hazánkban, de Európában is tombol a koronavírus új variánsa, az omikron. Egészen elképesztő adatok érkeznek, a vírus térdre kényszerítette: Olaszországot, az Egyesült Királyságot és Franciaországot is.
A táblázatban jól látható, hogy Franciaországban több mint 260 ezer új esetet tartanak számon egyetlen nap alatt, ezt követi Olaszország 219 ezer, majd az Egyesült Királyság 179 ezer új fertőzöttel.
Továbbra is hangsúlyozzák a szakemberek, hogy csak egy módon győzhetjük le a vírust: az oltással!
A SARS-CoV-2 omikron variáns a Covid-19 pandémiát okozó SARS-CoV-2 koronavírus mutált változata. A vírusvariánst először Botswanában észlelték 2021. november 9-én, s 26-án az Egészségügyi Világszervezet (WHO) besorolta, és a görög omikron betűvel jelölte meg. A változat nagyszámú mutációt tartalmaz, amelyek közül sok új, és sok a tüskeproteinben már rejlő. Ez a mutáció aggályokat vet fel a fertőzőképességgel, az immunrendszer válaszával és a vakcinával szembeni rezisztenciával kapcsolatban. Ennek eredményeként a változatot „aggasztónak” minősítették, és több országban utazási korlátozásokat vezettek be, hogy akadályozzák vagy lassítsák a terjedését.
A koronavírus omikron változata feltehetően a legtöbb országban jelen van, ez a változat minden korábbi vírusváltozatnál gyorsabban terjed” – jelentette ki néhány héttel ezelőtt genfi sajtótájékoztatóján a WHO főigazgatója. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz azt is kijelentette, hogy a védőoltások hatékonysága az új mutánssal szemben kis mértékben csökkent a Covid-19 betegség súlyos formáival és a halálozással szemben, és általában csökkent az enyhébb lefolyású betegség vagy a fertőzés esetében.
Ilyen mértékű megbetegedésekre viszont senki sem számított...
„Az omikron megjelenése egyes országokat arra késztetett, hogy a teljes felnőtt lakosságra kiterjesszék a Covid-19 elleni emlékeztető oltási programokat, még akkor is, ha nincs bizonyíték az emlékeztető oltások hatékonyságára ezzel a variánssal szemben” – tette hozzá az online sajtótájékoztatón Tedrosz Adhenom Gebrejeszusz. A főigazgató szerint az emberek tévesen gondolják, hogy az omikron közepes megbetegedést okoz, és szerinte az új variáns túlterhelheti a felkészületlen egészségügyi rendszereket. „Már korábban megtanultuk, hogy veszélyes alábecsülni a vírust” – mondta. „Még ha az omikron kevésbé súlyos megbetegedéseket vált is ki, a fertőzöttek számának ugrásszerű növekedése ismét összeomláshoz vezethet” – figyelmeztetett. Az ENSZ szakosított egészségügyi szervezetének főigazgatója hangsúlyozta, hogy „önmagában az oltások egyetlen országot sem vezetnek ki a válságból”, így más eszközökre, a maszkviselésre, a zsúfolt helyek elkerülésére, a rendszeres szellőztetésre és a kézmosásra is szükség van a vírus terjedésének akadályozására.