Marics Peti
Ács Franciska „lósuttogó”, pedagógiai végzettségű lovas szakember három speciális minilovával látogatja az intézményeket.
Ács Franciska „lósuttogó”, pedagógiai végzettségű lovas szakember. Három speciális minilovával látogatja az intézményeket, amik mosolyt csalnak a beteg gyerekek arcára. Az állatokkal való különleges kapcsolódás megnyugtatja őket, és igazoltan segíti a gyógyulásukat – olvasható a Ripost7-ben.
Ács Franciskát már jól ismerik a Bethesda Gyermekkórházban, ahol programjával több osztály kórtermeit is rendszeresen látogatja. A neurológiai, pszichiátriai, rehabilitációs és a korai fejlesztő központ aktív segítője. A Vertigo Segítő Program sokat jelent az autista emberek és az értelmi fogyatékkal élőknek is.
Franciska otthonról hozta magával a lovak szeretetét: édesapjának is voltak lovai egy belső-somogyi tanyán.
„A 'lósuttogás' amerikai hagyomány, az indiánoktól ered” – mesélte a Ripost7-nek Franciska. „Ők figyelték meg a lovak testjelrendszerét, amivel egy ménesen belül kialakul a hierarchikus rendszer. A legidősebb kanca a vezető, míg az erőt a csődörök képviselik. Idővel megismertem a 'lónyelvet' és megtanultam 'lófejjel' gondolkodni.”
Miután ő maga megtapasztalta, hogy a lovakkal való együttlét harmonizálja, arra gondolt, ez másokra is jó hatással lehet. Utazásai során találkozott az amerikai minilovakkal, két idősebb lova a tengerentúlról érkezett hozzá repülővel.
„Választási csikó koruk óta nevelem őket” – mondta róluk Franciska. „Én váltam 'a ménes vezetőjévé', átengedik nekem az irányítást, bíznak bennem. Így nyugodtan lépcsőznek, lifteznek, mennek idegen helyre, mert megadom nekik a biztonságérzetet. Erre azért van szükség, mert a ló a természetéből adódóan menekülő állat.”
Dr. Hegyi Márta szerint bizonyíthatóan jó hatással vannak a minilovak a gyermekek egészségére.
„A kisgyerekek nem annyira szavakkal, mint inkább érzésekkel és gesztusokkal kommunikálnak, így jól összehangolódnak az állatokkal” – mondta a gyermekneurológus. „Sokszor tapasztaltuk, hogy a sikoltozó, autista kisgyerek, akinek szétszórt a figyelme, elkezdi nézni a lovacskát, felé nyúl és a ló is közeledik hozzá. A szülőknek könnybe lábad a szemük, amikor látják, hogy a gyermekük képes a kapcsolatfelvételre és megnyugszik.”
„A minilovak ösztönösen a beteg gyerekekhez kapcsolódnak, akik szívélyesen, izgatottan fogadják kedves kis látogatójukat” – tette hozzá Ács Franciska. „Egészséges gyermek, felnőtt soha nem érinti a minilovaimat, amik felismerik a sérült, beteg gyermek kisugárzását, rezgését, így könnyebb az egymásra hangolódás.”
„Idővel megtapasztaltuk, hogy nemcsak élményszerzésre, hanem fejlesztőterápiára is alkalmas lehet ez a módszer” – vette át a szót dr. Hegyi Márta. „Főleg értelmi sérült vagy nehezen kommunikáló gyerekeknél, autistáknál, figyelemzavarral küzdőknél látványos az eredmény. Felveszik a kapcsolatot a lóval, figyelnek és reagálnak rá. Van egy fejlesztőiskola, ahol középsúlyos értelmi fogyatékos kisgyerekekkel foglalkoznak. Az intézményt két éve látogatja Franciska a lovaival. Az osztályfőnök arról számolt be, hogy a gyerekek nyugodtabbak, jobban taníthatók, mióta zajlik ez a program, összeszedettebben viselkednek.”
Érdekes módon a miniovak a kómában felvő betegekre is hatással vannak. Hogy miképp? Kiderül a Ripost7 január 11-én megjelent számából. Keresd az újságárusoknál!