kulcsár edina
Egy testvérpár hidegvérrel megölt egy férfit. Emiatt a Győri Fellebbviteli Főügyészség indított eljárást ellenük.
Brutális gyilkosságot követett el három magyar még 2011. augusztus 2-áról 3-ára virradó éjszaka. Egy tatabányai házhoz érve a testvérpár behatolt, majd értékek után kezdtek kutatni. Mindeközben a harmadik személy, a társuk az utcán maradt figyelni.
A ház ittas tulajdonosa észrevette a betörést és azonnal segítségért kezdett kiáltozni. A nő csendre intette, a férfi pedig szájon is vágta, de ezzel még nem elégedtek meg... Ezután a nő lefogta az ágyon hanyatt fekvő ittas férfit, miközben a bátyja megfojtotta.
Készpénzt, mobiltelefont vettek magukhoz, majd távoztak a helyszínről. A tettestársuknak fogalma sem volt a gyilkosságról, csak annyit tudott, ha kell erőszakot is alkalmaznak, majd a betörés során.
Érdekessége az ügynek, hogy a Tatabányai törvényszék még 2017. február 8-ai ítéletében a testvérpár férfi tagját a vád alól bizonyítottság hiányára hivatkozva felmentette, míg a másik két elkövetőt kifosztás bűntette miatt börtönbüntetésre és közügyektől eltiltásra ítélte.
Ám az ügy nem maradt annyiban, évek múltával újabb ítélet született a gyilkosok felett. A Tatabányai Törvényszék 2021. július 14-én a testvérpárral szemben társtettesként elkövetett minősített emberölés bűntettében mondták ki a végszót.
A férfit mint erőszakos többszörös visszaesőt életfogytig tartó fegyházbüntetésre, a nőt 18 év fegyházbüntetésre, mindkettőjüket 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a férfi feltételes szabadságra nem bocsátható.
Továbbá az ügyben terheltként szereplő másik férfit bűnsegédként, csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt 5 év fegyházbüntetésre, 5 év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az ítélőtábla az ügyészi fellebbezéssel egyetértve, ezt az ítéletet is hatályon kívül helyezte és a törvényszéket új eljárás lefolytatására utasította.
A Győri Fellebbviteli Főügyészség álláspontja szerint az ölési cselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára, az elkövetők büntetett előéletére figyelemmel szükséges a társtettesek szigorú megbüntetése. Az erőszakos többszörös visszaesőt ilyen bűncselekmény elkövetése esetén kötelező életfogytig tartó fegyházra ítélni, s a törvény a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét is kizárja. A társuk enyhébb megítélésű bűncselekményt követett el, a bíróság javára értékelte a beismerő vallomását. Esetében is tettarányos a büntetés.
Másodfokon az ügyben a Győri Ítélőtábla dönt - írja az ügyészség.