tóth gabi
Beépítési terv, ami nem létezik, rendszeres tűzesetek, amikre nincs megoldás, kérdések, amikre nincsenek válaszok... A Metropol ott járt az Óbudai önkormányzat közmeghallgatásán.
Az Óbudai önkormányzat december 16-án tartott közmeghallgatást, ahol a helyi lakosság javaslatokat, észrevételeket tehetett, a kerület vezetői pedig válaszokat ígértek az elmúlt hetekben felmerült kérdésekre is. Így a Mocsáros dűlőre építeni kívánt lakópark, és a Csúcshegyi víz és csatornázás nélküli városrész ügye is terítékre került. Érdemi válaszok azonban csak elenyésző részben születtek.
Rengeteg óbudai háborodott fel a december eleji leleplező Anonymus-videón, amiben Barts Balázs, a Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vezérigazgatója a Mocsárosdűlő beépítéséről beszél. Barts a felvételen azt mondja, hogy a városligetnyi területen akár lakópark is épülhet. A beszélgetés maga pedig arra utal, hogy a felek közben látványterveket és térképet nézegetnek. A vezérigazgató közben készségesen mutatja az irodák, a lakóházak és a vasútállomás leendő helyét, majd hozzáteszi: Kiss László, Óbuda DK-s polgármestere már rá is bólintott az elképzelésre, és „a terület árazása folyamatban van„.
„Ilyen kérés hozzánk nem érkezett, ilyen engedélyt mi senkinek nem adtunk, ez a mi engedélyünk alapján nem fog megtörténni” – válaszolta Kiss László a helyiek kérdésére. „2020-ban változtatási tilalmat rendeltem el erre a területre, ami egyébként nagyon jól mutatja, hogy mi az álláspontom a terület beépítésével kapcsolatban.„
A jelen levők közül többekben is felvetődött, hogy akkor Barts Balázs miért mondta 2021. május 5-én a fővárosi vagyonkezelő Attila úti épületében, hogy „Kiss Lacival megvan a deal, itt pedig lakások lesznek”.
Egy helyi lakos, Soltész Pataki Emese rámutatott egy másik problémára:
„Az interneten kering egy dokumentum, ami részletesen tartalmazza a tervezett beépítéseket. A 2020 júliusi tanulmány részletesen kitér, hogy ez a terület belvíz- és árvízveszélyes, és egy komoly régészeti területről is szó van.”
Mint kiderült, az említett, kész látványterveket tartalmazó ingatlanfejlesztési javaslat nagyon is létezik, és be is mutatták, azonban azzal a kommentárral, hogy ezt végül elvetették – írja a Metropol.
„A vagyonkezelő vezetőjének volt egy mondata, amiről nekem elképzelésem sincs, hogy mire vonatkozik, mert hogy én semmilyen dealt nem kötöttem arra vonatkozólag, hogy bárki lakóingatlan építésére 3 centimétert is eladjon„ – mondta Kiss László. „Akinek van egy kis józan esze, az lakófunkciók létesítését, ezen a területen, ebben a formában nem támogathatja.”
A Mocsárosdűlő úgy tűnik, megnyugtatóan megmarad zöldnek, az ellentmondás azonban megmaradt: létezett-e a Barts Balázs fővárosi vagyonkezelő vezérigazgató és Kiss László polgármester között megállapodás a beépítéssel kapcsolatban?
A csúcshegyi égető problémákra nincs megoldás
A helyi lakók rákérdeztek a Csúcshegy hosszú ideje húzódó kálváriájára is. Évente több lakóház ég le a területen, mivel továbbra sincs a csatorna- és vízhálózat, az ott élő ezer család a vizet is kutakból hordja. A Csúcshegyen az elmúlt hetekben négy tűzeset volt. A közelmúltban a Solymárvölgyi úton történt katasztrófa, ahol a tűzoltók is hiába keresték a nemlétező tűzcsapokat. A katasztrófában egy 2 éves kisgyermekes fiatal párnak égett porrá az otthona. Kiss László polgármester kikerülve a választ, továbbra is azt szajkózta, hogy nem szeretnék beépíteni a területet. „Ellátatlan városrész van ebben a kerületben, lakóingatlanokkal, amik sorban égnek le, mert nincsenek tűzcsapok. Már nem lehet elviselni, hogy mit csinálnak velünk„ – fakadt ki Siklósi Péter, csúcshegyi lakos. A polgármester – kitérve a válaszadás elől – megismételte, hogy biztos, hogy itt senki nem akarja beépíteni a Mocsárosdűlőt.
A Városháza-gate-tet vizsgáló bizottság hétfőn délelőtt valamivel 10.30 után megkezdte ülését. Az első napirendi pont azon levél felolvasása, bemutatása, amelyet Láng Zsolt Fidesz-KDNP-s fővárosi frakcióvezető a múlt héten ismertetett és amelyről kiderült, hogy az Anonymus által közzétett hangfelvételek egyik szereplője írta.
A levél szerzője Bodnár Dezső, aki azt állította, hogy a botrány hátráltatta a munkáját, ezért a nyilvánosság elé áll, tudatta az Origo.
Így aztán nem jött be Karácsony Gergely korábbi tippje, hogy ki lesz a Városháza-ügy koronatanúja, ugyanis a főpolgármester jóslatával ellentétben nem Zentai Péter, hanem Bodnár Dezső, Bajnai Gordon és Gansperger Gyula volt wallisos munkatársa jelent meg a testület előtt.
Horváth Csaba, Zugló polgármestere, a vizsgálóbizottság tagja Bodnár megjelenése előtt azt indítványozta, hogy a bizottság ne olvassa fel Bodnár levelét, mondván, ez időhúzás lenne. A testület mintegy negyedórás vitát követően arra a kompromisszumra jutott Soproni Tamás polgármester javaslatára, hogy olvassák fel a két levelet, de a jövőben ne ismertessenek minden dokumentumot, ami a bizottság elé kerül. Ugyanis kiderült, hogy két levél is van: a másikat Berki Zsolt írta, válaszul Bodnár levelére.
Bodnár Dezső a meghallgatáson elsőként arról beszélt, hogy idén május 5-én hívták el a fővárosi vagyonkezelő tájékoztatójára, amelyen több ingatlan, köztük a Városháza értékesítéséről tárgyaltak. Berki Zsolt szervezte a találkozót, amelyről – mint állította – a beleegyezése és tudta nélkül hangfelvétel készült, és ezt hozta nyilvánosságra Anonymus, az álarcos alak. A vagyonkezelő irodájában történt május 5-i megbeszélésen Barts Balázs a vagyonkezelő vezetője, Berki Zsolt és Gansperger Gyula is jelen volt a befektető képviselője mellett.Főként a Városházáról esett szó, de beszéltek a Tétényi úti, a Rimaszombat utcai és a Bécsi úti ingatlanok értékesítéséről is. Kérdésre válaszolva elmondta, 40 milliárd körüli összeget említettek, ennyi lenne a Városháza eladási ára.
Bodnár Dezső megerősítette, hogy személyesen ismeri Berki Zsoltot és Gansperger Gyulát, többször is találkozott velük, mint ahogy az orosz befetető, Rahimkulov család tagjaival is.
Újabb kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy Berki Zsolt kereste meg azzal, hogy tőkeerős befektetőket keres fővárosi ingatlanok értékesítéséhez. Bodnár szerint Berki nagyon magabiztos volt, úgy lépett fel, mint aki maga képviseli a fővárosi önkormányzatot.