kulcsár edina
100 év alatt nem sikerült kiépíteni a csatorna és vízhálózatot, az ott élő ezer család kutakból hordja a vizet.
Évente több lakóház ég le a III. kerületi Csúcshegyen.
„A Csúcshegyi ingatlanok közül számos még az 1900 évek elején épült és kapta meg a lakóingatlani státuszt, mikor még a jelenlegi bel és külterületi szabályozások nem is léteztek. Ennek ellenére a hegy közművesítése mind a mai napig csak részlegesen történt meg” – nyilatkozta a Metropolnak a Csúcshegyi Egyesület Elnöke, Hámor Endre, aki hozzátette: – az önkormányzat úgy határozott, hogy az ide szánt kapacitásból inkább megvalósít egy teljesen zöldmezős beruházást.
Így jött létre Harsánylejtő kertváros. Ezzel a csúcshegyi családokat további évtizedekre fosztották meg a közművesítés lehetőségétől. Ráadásul ezzel párhuzamosan építési tilalmat vezettek be a geotechnikai szabályozás hiányára hivatkozva.
A területen minden évben több tűzeset történik, csak november második felében 4 ilyen katasztrófa volt.
A csúcshegyiek szerint, a tűzcsapok hiánya, jelentősen megnehezíti a tűzoltók munkáját, valamint a lángok az ottlakók életén kívül, veszélyesek a Hármashatárhegyi erdőre is. A legutóbbi katasztrófa pár hete történt a Solymárvölgyi úton, ahol a tűzoltók is kétségbeesetten keresték a tűzcsapokat. A katasztrófában egy 2 éves kisgyermekes fiatal párnak égett porrá az otthona.
Aki szeretne segíteni a Kolena családnak, az alábbi számlaszámra utalva, Adomány címén megteheti: Kolena Norbert, 10401804-85505251-50551009
A lap felkereste az óbudai önkormányzatot, akiktől a következő választ kapta: a harmadik kerületnek a tűzcsapok telepítésére nincs hatásköre. Arra azonban nem válaszoltak, hogy miért nincs közművesítve a lakóingatlanokkal ellátott terület.
Megkeresték a Fővárosi Vízműveket is, akik elmondták: bár korábban kaptunk megkereséseket a területre vonatkozó víziközmű-fejlesztési igényekről, a fejlesztés nem társaságunk, hanem az ellátásért felelős feladata (önkormányzat – a szerk.) – nyilatkozták.
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakmai álláspontja szerint, a vízművek üzemelteti a tűzcsapokat, de miután a Csúcshegyen nincs víz -amit így ún. vízhiányos területként kezelnek-, ezért a tűzoltóság az ilyen jellegű területekre vízszállító járműveket riaszt.