Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.12.10.

Adatvezérelt rendszerek helyettesíthetik az embert (x)

Az adatok jövőjével kapcsolatos legégetőbb kérdéseket járták körül nemzetközi és hazai sztárszakértők az MVM Future Talks talkshow-n.

Szerző Ripost

Vajon mennyit érnek a jövőben a ma beláthatatlan mennyiségben keletkező adataink? Lehetséges-e, hogy önvezető járművekkel közlekedjünk? Ezekre és sok más érdekes kérdésre keresték a választ a szakértők.

Fotó: MVM

Hogyan hasznosíthatja az orvostudomány az egyre nagyobb mértékben rendelkezésre álló biológiai adatmennyiséget? Elképzelhető-e, hogy a vállalatok kiválasztási folyamataiban kizárólag adatalapú rendszerek vesznek majd részt? Lehetséges-e, hogy a jövőben a legfontosabb diplomáciai és katonai döntéseket adatvezérelt technológiákra alapozzák?

Fotó: MVM

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kereste a választ az év legjelentősebb virtuális eseménye, amelyen sztárszakértők az adataink jövőjéről, valamint az adatalapú technológiák ipari, üzleti, orvosi, munkaerőpiaci és geopolitikai felhasználhatóságáról beszélgetett. A második MVM Future Talkson a világ vezető szakértői vettek részt. A beszélgetés során számos olyan példát említettek, ahol az adatvezérelt rendszerek már a jelenben vagy akár a közeljövőben is helyettesíthetik az embert.

Fotó: MVM

A résztvevők már-már a­ ­science fiction határát súroló kérdéseket is feszegettek: lehetséges-e a tudatunk egy felhőalapú rendszerbe való feltöltése, és ha ez megtörtént, ugyanazok az emberek maradunk-e? A jövő társadalmában elengedhetetlen, hogy a technológia bizonyos morális és etikai határvonalakon belül maradjon. Ezzel nemcsak egyéni, de civilizációs szinten is jobbá tehetjük az életünket, vélték a résztvevők, akik abban egyetértettek, hogy a véleménycserét a jövő évi MVM Future Talkson érdemes folytatni.

Fotó: MVM

Jamie Woodruff kiberbiztonsági szakértő:

„A nagy kérdés, mikor jutunk el arra a pontra, hogy egy robot közölje egy hozzátartozónk halálhírét? Miért van szükségünk ennyi online eszközre? Ezek persze nagyon fontosak, de van egy határvonal, amelyen túl azt mondom: ez az én személyes terem, és ne tovább. Ne csatlakoztassuk a mosógépet az internetre.„

Neil deGrass Tyson világhírű amerikai asztrofizikus:

„Ma még nem igazán tudjuk, mi a tudat, tehát mit lehetne feltölteni a felhőbe, ezért korai még ezzel foglalkozni.”

Andy Weir sci-fi-író: „Ma még elképzelhetetlen, hogy az anonimizált adatok pénzbe kerüljenek. Elképesztően keveset tudunk arról, hogy miként működik az emberi agy. Olyan, mintha a Microsoft forráskódját az alapján próbálnánk megérteni, hogy hogyan működik az adott hardver. Ahhoz, hogy a tudatot fel tudjuk tölteni valahova, tudnunk kéne, mi a forráskódja az adott entitásnak. Ha viszont feltöltenénk a tudatunkat valahova, akkor az már nem mi lennénk.„

 

Fotó: MVM

Balogh Péter startupper-befektető:

„Ha nem tudjuk az adatokat megfelelően használni, akkor nem lesz belőle az „új olaj”, csupán értéktelen „trágya”. Mindannyian hagyunk digitális nyomokat, de ezek nagy része értéktelen, ha nem tudjuk, hogyan kell felhasználni őket, hogyan hajthatunk belőlük hasznot.”

Meskó Bertalan orvosi jövőkutató:

„Az embereknek jobb és egészségesebb jövőre van lehetőségük, a résztvevők ebben mind egyetértettek, a technológiában rejlő lehetőségek kapcsán azonban erkölcsi, etikai problémákat vetettek fel.„

További információ: mvmfuturetalks.hu

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek