kulcsár edina
Egy friss tanulmány modellezte az oltások és az esetek összefüggéseit.
Kemenesi Gábor virológus egy friss tanulmányt osztott meg a Facebook oldalán arról, hogy miért fontos az, hogy minél többen éljünk az oltás lehetőségével. A beoltottak számának növekedésével ugyanis a kedvező hatás is jobban érvényesül.
A tanulmányban szereplő számok beszédesek.
Az Amerikai Egyesült Államok adatai alapján tudósok modellezték, hogy az átoltottság növekedése mekkora hatással van az esetszámokra és a halálozásra. A modellezésbe bevont időszak a Delta variáns jelenlétét reprezentálja.
Kiderült: a 40 százalék feletti oltottsággal rendelkező megyékben minden 1 százaléknyi oltottság növekedés az esetszámok 1,5%-os és a halálozás 2,7%-os csökkenését irányozza elő.
Ha a vakcináltság 40-ről 80%-ra nőtt volna a számításba bevont időszakban (2021 április-szeptember), úgy az esetszámok összességében 45,4, míg a halálozások 67 százalékkal mérsékelhetőek lettek volna.
Tehát oltakozzunk minál többen, mert akkor kevesebben halnak meg és kevesebben kerülnek kórházba is – derül ki a számokból.
Ez emberéletekben mérve 127 ezer emberrel, esetszámokban pedig majdnem hatmillióval kevesebbet jelentett volna az Amerikai Egyesült Államokban.
Az is kiderült a tanulmányól, hogy a 40 százalék alatti oltottságnál ezek az összefüggések nem érvényesültek, ez arra utal, hogy ezen érték felett kezd el valamelyest érvényesülni a vakcináció védő hatása a nem oltottak felé is.
Tehát 40 százalék alatt rendkívül védtelen egy társadalom, felette pedig egyre látványosabb eredményeket lehet elérni.