Létrehozva: 2021.11.12.

Kiderült, hogy a Covid-oltás még ettől is megvéd

Megint egyre durvább a járvány. Sajnos még mindig vannak több mint 2 millióan, akik, bár megtehetnék, nem kérték az oltást – pedig az az egyetlen igazán hatékony védelem. És nem csak a súlyos megbetegedés, hanem a poszt-Covid tünetek ellen is.

„Aki átesett a betegségen, illetőleg felvette a védőoltásokat, annak sokkal nagyobb védettsége van a vírussal szemben, kisebb kockázattal lesz beteg. A poszt-Covid betegségnek nem tudjuk, mi a háttere, nagy valószínűséggel a vírus egyszerre sok szervet betegít meg, és maradnak nem teljesen felgyógyult részek, ezek okozzák a tüneteket. A gyulladás, amit a koronavírus kivált, sok esetben sejtpusztulásokkal jár, és sok esetben nem tökéletes a gyógyulás. Ahányszor az illető súlyosan megbetegszik, annyiszor okozhat ilyen kóros elváltozást. Ez lehet tartós is, ezért is ajánlom a védőoltás felvételét azoknak is, akik már átestek a víruson, hogy elkerüljék a súlyos megbetegedést és a poszt-Covidot„ – mondta dr. Kacskovics Imre immunológus és virulógus, az ELTE Természettudományi Karának dékánja.

Dr. Kacskovics Imre orvos (Fotó: elte.hu)

Ő maga is tud példát, hogy poszt-Covidban szenvedőknek enyhültek, vagy el is múltak a tüneteik a védőoltás után.

„Nem tudni teljes bizonyossággal, hogy miért enyhíti a poszt-Covidot az oltás felvétele, én is hallottam olyan esetekről, hogy több ember is megkönnyebbült a vakcinák felvételétől és elmúltak a tüneteik. Én azt ajánlom, hogy mindenki tegyen meg mindent az egészsége érdekében, és erre a védőoltás a legjobb döntés. Aki volt már beteg, az is oltassa be magát, főleg, ha már hónapokkal ezelőtt volt beteg, vagy kapta meg az oltást. Rengeteg olyan ember van, aki már beteg volt, eltelt félév, és utána újra megbetegedett, ez azért van, mert csökkent az immunválasz a szervezetükben” – fogalmazott az orvos.

Fotó: MTI / Balogh Zoltán

Ezek a korlátozások vannak érvényben november 1-től

- A munkaadók előírhatják a koronavírus elleni védőoltást a munkavégzés feltételeként, ha a dolgozók biztonsága ezt megköveteli.

- Maszkot kell viselni a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban.

- Látogatási tilalmat rendeltek el az egészségügyi intézményekben.

- A szociális intézményekben a vezető döntheti el a látogatási tilalom bevezetését.

 

A dohányosok állapota jobban romlik

„A Coviddal kórházban kezelt dohányosok állapota jobban romlik, mint a többi betegé” – mondta el tapasztalatait az M1-en a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója. Dr. Müller Veronika úgy látja, a dohányosok a koronavírus-járvány idején is nagyobb veszélyben vannak. Ennek oka, hogy a dohányfüst súlyosan károsítja a légutak felszínét és a tüdő tisztító funkcióját, amely így mindenféle fertőzésre fogékonyabb lesz.

A koronavírus a felső légutakban náthaszerű tüneteket okoz, kicsit lejjebb köhögést, legsúlyosabb formájában pedig tüdőgyulladást. A delta variáns esetében a kevesebb érintkezés is elég a fertőzéshez, de a hidegebb idő is elősegíti a légúti betegségek kialakulását, ezért is kerülnek kórházba egyre többen.

A szakorvos a járványügyi intézkedések betartása, a távolságtartás, a higiénia és a maszkhasználat mellett az oltást tartja a legfontosabbnak. Mert mint mondta, azok a legveszélyeztetettebbek, akik semmilyen immunitással nem rendelkeznek, nem kaptak, vagy már régen kaptak oltást.

A Covid valójában érgyulladás

A koronavírus sokaknál produkál vesemedence-gyulladáshoz vagy vesekő okozta problémákhoz, esetleg szívizomgyulladáshoz hasonló tüneteket. Néha nem tüdőgyulladást, hanem rövid keringési összeomlást vagy stroke- és vakbélgyulladás-szerű panaszokat okoz. A tünetek a neves háziorvos szerint egy irányba mutatnak. Dr. Mangó Gabriella egyre biztosabb abban, hogy a Covid érgyulladás, ami gyengíti az immunrendszert és főleg az ereket célozza meg. „Egy év után is gyakran előfordulnak keringési megbetegedések, többször megjelenik a karzsibbadás vagy a végtagok elszíneződése. Előfordul az is, hogy hidegben a páciens szája lila lesz, miközben már hónapok óta túl van a Covidon” – magyarázza a doktornő. Dr. Mangó Gabrialla Mangó Gabriella szerint a jelek arra utalnak, hogy az erek tágulása megváltozik a fertőzés után, de ma még nem ismert, hogy milyen a rugalmasságuk. Mindezek a jelek együttesen arra engednek következtetni, hogy a koronavírus az erek gyulladását okozza és igen gyakran ez a gyulladás a tüdő ereiben is fellép. A szakember elképzelhetőnek tartja, hogy a koronavírus azért támadja legelőször a tüdőt, mert ott található a legsűrűbb érhálózat.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek