kulcsár edina
Május 30-ig látogatható a Füvészkert 250 emlékkiállítás, ahol hazánk első botanikus kertjének a történetét is felidézik.
Ahol most van a Füvészkert, egykor ott állhatott Mátyás király vadászkastélya, amelyben lakott II. Lajos is, később pedig török basák. Itt tartották a Fővárosi Állat- és Növénykert első állatait és ez volt a vörösingesek központja a Pál utcai fiúk című regényben.
Az ELTE Füvészkert hazánk első botanikus kertje, 1771-ben Nagyszombatban alapították és eredetileg az orvostanhallgatók képzését szolgálta. 170 éve telepítették jelenlegi helyére, a Festetics-kertbe. Legidősebb fája a közel 250 éves sajmeggy és a 200 év körüli páfrányfenyők.
A Kiegyezést követő építkezések idején teljesen körbevette a város, újabb klinikaépületek vették el a területet, a kert egyharmadára zsugorodott. A II. világháborúban lebombázták az üvegházakat és a megmaradt trópusi gyűjtemények megfagytak.
Jelenleg több mint nyolcezer növényfaj és változatai tekinthetők meg rendszertani vagy életföldrajzi besorolásuk szerint.
A kert Amerikától Ázsiáig és Ausztráliáig minden kontinensről fel tud vonultatni növényérdekességeket. Több mint 300 nemzetközi vörös listás és ugyanennyi hazánkban is védett növényfaj található itt.
A Füvészkert 1960 óta országosan védett, 2005-ben pedig elnyerte a Magyar Örökség Díjat. 2006-ban a kert és védett épületei is Kulturális Örökségvédelem alá kerültek.
A 250 éves évfordulóra „Az ELTE Füvészkert története alapításának 250. évfordulójára” címmel könyv jelent meg, ami az intézmény történetét ismerteti, számos színes és fekete-fehér történeti fényképpel.