Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.09.03.

Magzatával hunyt el a halálúton Anita, férjének pszichoterapeuta segíthet

Szorongásos tünetek is felléphetnek Bencénél, akire élete legnehezebb időszaka vár: a brutális tragédia feldolgozása.

Hosszas terápiára lehet szüksége a trauma feldolgozásához annak a férjnek, aki mobiltelefonon hallotta a felesége halálsikolyát, miközben a 6. hónapban levő várandós asszony autójával karambolozott. Mint azt a Ripost is megírta, Anita éppen úton volt, amikor kihangosítóval beszélt a szintén úton lévő férjével, Bencével a tragédia pillanatában. A balesetben a magzat és a kismama is életét vesztette.

Többen felajánlották segítségüket a gyászoló férjnek, de ő úgy érzi, a fájdalmát semmi sem enyhítheti.

Fotó: Bors olvasói fotó

„Hozzák őt vissza!” – mondta elkeseredetten a Borsnak Bence.

Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint első ránézésre feldolgozhatatlannak tűnhet egy ilyen súlyos trauma.

„Az emberi psziché ösztönösen elkezd védekezni, de nagyon fontos, hogy az érintett minél korábban keressen fel egy pszichoterapeutát. Fontos tudni, hogy minden trauma feldolgozható, de nagy különbségek lehetnek egyén és egyén között, hogy ki hogyan él meg egy tragédiát” – mondta Makai.

„Van, akinél szorongásos tünetek, például álmatlanság jelentkezik. A terápiába bekerülnek az emlékek, és azok átdolgozása, átkeretezése. Ez nem azt jelenti, hogy elhitetjük az illetővel, hogy a tragédia nem történt meg, hanem azt, hogy a történtek a múlt részévé válnak, hogy az érintett képes legyen nyitni a külvilág felé, illetve meg tudja fogalmazni, hogy mi célja lehet még az életben” – magyarázta a szakember, aki szerint a tény, hogy a férfi egyenes adásban hallotta hitvese utolsó kiáltását, még inkább megnehezíti a feldolgozást.

Fotó: Tóth Imre

A közúti rendelkezések egységes szabályozása szerint kihangosítóval ugyan nem tilos telefonálni, de a szakértők jobbnak tartják, ha nem tereljük el a figyelmünket a vezetésről.

„A KRESZ a kézben tartott mobiltelefon használatát nem engedélyezi, de fontos tudni, hogy az általános baleset-megelőzési kötelezettség mindenkire vonatkozik” – mondta Borbély Zoltán közlekedésbiztonsági szakjogász. Hozzátette, az egyik folyamatban levő ügyében éppen Lovasi András előadóművész érintett. Még 2019-ben ő maga is kihangosítóról beszélt, amikor összeütközött egy rendőrautóval, és maradandó fogyatékosságot okozott egy benne ülő rendőrnek. Éppen egy koncertre sietett, amikor egy pillanatnyi figyelmetlenségből a piros jelzés ellenére behajtott egy kereszteződésbe. Érdekesség, hogy a szabályok csak a telefont „tiltják ki a kezekből”, a cigarettát vagy a szendvicset nem.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek