kulcsár edina
Mindenütt a világon, ahol magyarok élnek, tüzet gyújtanak Trianon emlékére június 4-én este.
Eddig 474 tüzet regisztráltak az Összetartozásunk Tüze programra, amivel a trianoni békediktátum 101. évfordulójára emlékeznek a világ magyarjai.
A tüzek egyszerre fognak fellobbanni június 4-én a Hargitán, a Mecsekben, a Tátrában, Szabadkán, a Bakonyban, Amerikában, Münchenben és Budapesten is 20 óra 21 perckor.
„A világ minden részéről jelentkeztek a tűzgyújtásra, a Trianon előtti magyar határ és a diaszpóra településein is fel fog lobbanni az összetartozás tüze. Az a célunk, hogy 2021. június 4-én budapesti idő szerint 20:21-kor mindenütt a világon, ahol magyarok élnek, gyúljon meg az Összetartozásunk Tüze! Minél több országban, településen, közösségben, családban csatlakozzanak ehhez az eseményhez azok az emberek, akik a magyar nemzethez tartozónak érzik magukat” – mondta a Ripost-nak Popovics Pál ötletgazda, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke.
„A tavalyi jubileumi év volt, hatezren vettek részt, de reméljük, hogy idén is legalább ezer település fog jelentkezni. 2020-ban úgy kalkuláltunk, hogy boldogok leszünk, ha elérjük az ezer tüzet, ehhez képest hatezer helyen gyújtottak emlékező tüzeket. A tapasztalatok szerint a legtöbben utolsó nap regisztrálnak. Most is azt várjuk, hogy pénteken felpörög a jelentkezés” – magyarázta.
A százéves határok eltűntek a térképen, de a kis zászlók újra kirajzolták Nagy-Magyarország ezeréves határait. Világszerte mindenhol kigyúlnak pénteken este a magyarok tüzei…
Bárhol gyújthatunk tüzet, akár a Kárpátok vonulatain, a Trianon előtti határon, akár egy hegycsúcson, a havasokban, hegygerincen, egy történelmi emlékhelynél, település főterén, tisztáson, réten, folyóparton, egy iskola, templom udvarán, egy családi ház kertjében, de akár három szál gyertyát meggyújtva az otthonunkban is.
„Nincs az a lényeg, hogy mekkora az a tűz, mekkora az a máglya, a tűzgyújtásnak inkább szimbolikus jelentősége van. Az a tudat, hogy egyazon pillanatban Ausztráliától Kanadáig mindenki Trianonra emlékezve és az összetartozást jelképezve meggyújtja a kis tüzecskéjét” – hangsúlyozta Popovics Pál.
Még lehet jelentkezni, a Kárpátaljai Magyar Cserkésszövetség és a Magyar Cserkészszövetség Fóruma erre a célra létrehozott gyujtsukmeg.ma oldalán.
„Az utolsó pillanatig lehet regisztrálni, ezért arra kérünk mindenkit, hogy a fenti felületen jelezzék, hogy hol fognak tüzet gyújtani” – tette hozzá a szervező.
Így csatlakozhatsz: Kattints a Csatlakozom gombra. Végezd el a rövid regisztrációt (magánemberként vagy szervezetként). Jelöld be a tűz tervezett helyét. Ha sikerült, erősítsd meg a Mentés gombbal. Bátoríts másokat is, hogy csatlakozzanak az akcióhoz. Június 4-én, magyar idő szerint 20:21-kor a megjelölt helyszínen barátaiddal, ismerőseiddel, családtagjaiddal gyújtsátok meg az Összetartozásunk Tüzét! Mondjatok el közösen egy imát, énekeljétek el a Himnuszt és beszélgessetek. Készíts fényképet, rövid videót a helyszínen a tűzről, a résztvevőkről, írd le az eseménnyel kapcsolatos gondolataidat, élményeidet, és töltsd fel a gyujtsukmeg.ma oldalon a fiókodba.
A Nemzeti Összetartozás Emléknapja
Családokat szakított szét, emberi sorsokat pecsételt meg a trianoni békediktátum, melyet 101 évvel ezelőtt írtak alá. A történelmi Magyarország sorsát megpecsételő szerződést 1920. június 4-én, az első világháború lezárásaként írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában. A Magyarországra rákényszerített trianoni békeszerződés alapján Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát. Románia megszerezte a Partiumot és Erdélyt, a délszláv állam a Délvidéket, Csehszlovákia pedig a Felvidéket és Kárpátalját. 11 évvel ezelőtt az Országgyűlés a kettős állampolgárságról szóló törvényben az elcsatolt területeken élő és a világban szétszóródott magyarokat közjogi értelemben is a nemzet részévé, június 4-ét pedig a Nemzeti Összetartozás Emléknapjává tette. Erre emlékezve a világ minden pontján, ahol magyarok élnek, ezen a napon tüzet gyújtanak.