tóth gabi
Tönkrement a lakás a VIII. kerületi önkormányzat miatt, ki kellett költözni az idős lakónak.
A penészedés miatt nem tud VIII. kerületi lakásában élni Windhardt Tibor.
A Bókay János utcában levő 2. emeleti lakás állapota évről évre romlik, mert a társasház közös tulajdonú részei miatt folyamatosan ázik – de az önkormányzat nem tett semmit. A háztömbben a közös képviselő a kerületi önkormányzat cége, a lakások egy része is önkormányzati. Windhardt Tibor másfél évtizede már kivásárolta a sajátját – ám a többi lakás és a közös területek állapota miatt az ő lakása is lakhatatlanná vált, ki kellett költöznie.
„A nagyszüleim és a szüleim is ebben a házban éltek, sokat jelent nekem ez a ház, de sajnos olyan rossz állapotban van, hogy már veszélyes lenne az egészségemre” – mondja a Metropolnak Windhardt Tibor.
Az udvarra lépve is látszanak a vizesedés nyomai: repedt a járda, a terasz. A lakásba lépve dohos szag csapta meg a Metropol munkatársának orrát.
„Mozog a járólap is a víz miatt, minden tönkrement” – magyarázza, majd a plafonon levő nagy repedésekre mutat. „Meg van csúszva a fal, ott ázik be.”
A lakás mennyezetének a repedéseit a felette levő tetőt tartó gerenda besüllyedése okozza. „A külső tető sarkot tartó kötőgerendát a felújítás során szakszerűtlenül erősítették meg” – írja a szakvéleményben egy bádogos mester. A Tibor kérésére készített felmérésből az is kiderül, hogy a függőfolyosó és annak a korlátja a szintén kókány módon felszerelt ereszcsatorna miatt ázik.
„Szakemberek is többször megállapították az évek során, hogy annyira rosszak itt az állapotok, hogy nem lehet itt élni. Többször jeleztem a problémát az illetékeseknek, de nem történik soha semmi” – sóhajt fel Tibor.
A szakvéleményekből az is kiderült, hogy a fenti problémák miatt nem csak a lakás, hanem a társasház állapota is romlik.
A társasház közös képviseletét egy józsefvárosi önkormányzat alá tartozó cég viszi – ám ők nem tesznek semmit, hagyják lerohadni az egész épületet.
Pedig Budapest kormányhivatala elrendelte „karbantartási kötelezettségi eljárásban” a közös tulajdonú közlekedők és szerkezetek javítását. Az ereszcsatornát és a homlokzatot veszélyesnek ítélték meg. A közegészségügyi vélemény szerint is a beázások miatt nem lehet életvitelszerűen használni a lakást.
„Amennyiben a Társasház közös tulajdonát képező épületszerkezetek okozzák a lakás időnkénti beázását, követeléseinek polgári peres úton szerezhet érvényt” – írja a fővárosi közegészségügyi osztály által készített vélemény.
A sok egybehangzó, egymástól független szakvélemény alátámasztja, hogy a vizesedést a lakás és a ház állapota, a szakszerűtlen javítások okozzák, de a kerületi önkormányzat nem tett semmit.
Windhardt Tibor így nem csak szomorú, hiszen családja sok-sok évtizedig lakott a szívének oly kedves házban, ő mégsem tudja használni az itt lévő lakását, amit így a gyerekeinek sem tud odaadni, ráadásul a lakás számláit is fizetnie kell...