tóth gabi
Egy új, frissen kifejlesztett, hiperérzékeny gyorsteszt 15 perc alatt kétféle betegséget is képes azonosítani.
A szakértők szerint egy új, hiperérzékeny gyorsteszt 15 perc alatt képes kimutatni, hogy koronavírus vagy influenzával fertőzésünk van-e – írja a The Sun.
A teszt fluoreszkáló fény segítségével keresi a Covid-19-hez tartozó antigéneket. Az antigének kicsi fehérjék a vírusmolekula felszínén. Az új teszteket összehasonlították a PCR-tesztekkel, amelyeket jelenleg a Covid-19 kimutatására használnak. A teszt eredményei körülbelül 48 órán belül készülnek el.
Most azonban Amerikában, Santa Cruz-i szakértők szerint egy új teszttel mindössze 15 perc alatt kimutatható mind a Covid-19, mind az influenzafertőzés. A szakértők szerint a technológiát más betegségek esetén is használni lehet.
A PCR-vizsgálatok olyan specifikus genetikai anyagokat keresnek, amelyek megfelelnek a koronavírusnak, míg az antigéntesztek fehérjét keresnek a vírus felszínén. A Santa Cruz-i Egyetem szakembereinek tesztjét az orrból vett mintával végzik, amelyet aztán fluoreszkáló fény alatt megvizsgálnak. A szonda akkor világít, ha egy adott vírust észlel.
A tesztek kidolgozása érdekében a szakértők létrehoztak egy új molekulát, amelyet arra kódoltak, hogy keresse meg mind a Covid-antigéneket, mind azokat, amelyek jelen vannak, ha valaki influenzás. További felszerelésre nincs is szükség a teszt elvégzéséhez, mivel a molekula fénye elég erőteljesen világít ahhoz, hogy a vizsgálatot végző személy láthassa.
A kutatók szuperérzékenynek nevezték a tesztet és azt állítják, hogy az nagyobb pontossággal képes azonosítani az influenza- és a Covid- fehérjéket, mint más hasonló vizsgálatok. A teszt színjelzőkkel rendelkezik, így a szakértők meg tudják mondani, hogy a beteg influenzában vagy koronavírusban szenved-e. Ha egy páciens Covid-fertőzött, piros fény jelenik meg, ha pedig influenzája van, zöld.
Mivel mindkét betegség hasonló tüneteket mutat, a teszt hasznos lehet az influenza szezonban. A Dailymail-nek nyilatkozva, a tanulmány vezető szerzője, Holger Schmidt elmondta: „Ez a teszt minden bizonnyal használható egy központi laboratóriumban, nagy érzékenységű és rendkívül megbízható antigénteszteket eredményezhet.” Hozzátette: a tesztek vény nélküli beszerzésére is lehetőség lesz a gyógyszertárakban.
A szakértők korábban ezt a speciális technológiát fejlesztették ki a Zika vírus kimutatására is. A tanulmány írója a teszt kifejlesztésének körülményeiről azt mondta, hogy miután visszatérhettek a laboratóriumba az alapvető kutatások céljából, tanítványai gőzerővel kezdtek el dolgozni egy új koronavírus-teszten. „Hősi erőfeszítéseket tettek, hogy ezeket a teszteket a semmiből létrehozzák. Először a világjárvány, majd a tűzvészek miatt voltunk bezárva és a mintáinkat ki kellett ürítenünk Stanfordba, majd újra be kellett zárnunk. Ők azonban folytatták a munkát.”
A csapat azt reméli, hogy a teszteket az idő múlásával módosíthatják, hogy ne csak két betegséget tudjon azonosítani, valamint azon is javítani szeretnének, hogy a teszt gyorsabban mutassa ki az eredményeket.