tóth gabi
Kitört a pollenszezon, megnehezíti az allergiások életét a szénanátha. Sokan antihisztamint szednek a tünetek enyhítésére.
Itt a pollenszezon, sokan allergiások, többségük antihisztamin szedésével próbálja enyhíteni a tüneteket.
Egy cseh vizsgálat szerint az antihisztamin szedők nehezebben viselik az oltást, több mellékhatást tapasztalnak.
877 egészségügyi dolgozó vett rész a kutatásban, ebből 75-en szednek antihisztamint. Kiderült: akik a szénanátha miatt valamilyen antihisztamint szednek, azoknál nagyobb mértékben fordult elő bőrpír, enyhe fejfájás, láz, hidegrázás és nyirokcsomó megnagyobbodás is.
A tudósok szerint nem egyértelmű, hogy az allergia vagy az allergiára szedett gyógyszer az oka ennek.
Könnyen összetéveszthető a szénanátha a koronavírussal
Koronavírus vagy szénanátha? Laikusként nem könnyű válaszolni a kérdésre, hiszen a pollenekre allergiások és a covidosok egyaránt produkálhatnak tüneteket. A dr. Mangó Gabriella háziorvostól kért segítséget. „A nem szezonális allergének egész évben tüneteket okoznak, hiszen mindig körülvesznek minket, mint a por, a poratka, a penészfélék vagy például a kutyákból, macskából származó anyagok. A szezonális allergének azonban az év egyes periódusában okoznak tüneteket” – mondja dr. Mangó Gabriella. *Koronavírus által okozott megbetegedésnél a száraz köhögés folyamatos, míg szénanátha esetében főleg akkor fordul elő, amikor kint tartózkodnak az érintettek és allergéneknek vannak kitéve. A tünetek ilyenkor rohamokban jelennek meg. *A szénanáthában szenvedőknél nincs magas láz, általános gyengeség és étvágytalanság. *A szénanátha tünetei a koronavírus tüneteihez képest általában enyhébbek. *Szénanáthánál szemviszketés, tüsszögés és köhögés jelentkezik, az általános egészségügyi állapot azonban kielégítő. Nem úgy a koronavírus által megfertőzött betegségeknél. *Vörös szem mindkét esetben előfordulhat, azonban koronavírus esetében általában megjelennek a már ismertebb, a vírusra utaló jelek is, például láz, rossz közérzet és gyengeség.