kulcsár edina
Több kórház, orvos is megkereste a kiskunhalasi járványkórház intenzív osztályát, hogy megtudja, hogyan sikerült felére csökkenteni a halálozást a járvány második hullámában – tudta meg a Ripost7. Munkatársainkat a járványkórházban fogadta dr. Frei Norbert, az intenzív osztály megbízott főorvosa.
Óriási a nyomás a kiskunhalasi járványkórházon a járvány 3. hullámában, de most nagyobb eséllyel tudják megmenteni a betegeket, mint a járvány kezdetén. Erről dr. Frei Norbert megbízott főorvos beszélt a Ripost-nak.
Mióta egy új módszerrel a járvány második hullámában sikerült 80 százalékról 40-50 százalékra leszorítani a halálozási arányt, nagyon sok helyről keresik a kiskunhalasiakat, és ők minden kollégával megosztják az általuk kidolgozott protokollt és tapasztalatokat. A légzési nehézséget a covid-fertőzés során az úgynevezett citokinvihar okozza, így a gyógyítás kulcsa ennek a megfékezése. A módszer alapjának ötlete Molnár Zsolttól, a szegedi egyetem professzorától származik.
- Ő volt az első főnököm és tanítómesterem – mondja róla dr. Frei Norbert. – Súlyos bakteriális fertőzéseknél, vérmérgezéseknél alkalmaztuk az úgynevezett citokinmegkötő kapszulát, ami szépen elsimította az immunrendszer túlműködéséből fakadó úgynevezett citokinvihart.
Adódott az ötlet, hogy miután itt is ez okozza a legnagyobb bajt, kipróbáljuk ezt az eljárást. Sajnos a covidos betegeknél ez önmagában nem hozta meg a kívánt eredményt. A járvány első két hulláma közötti nyugodtabb időszakban kollégáimmal tanulmányoztuk a nemzetközi szakirodalmat, és rábukkantunk a citokinmegkötés egy másik módszerére is. Ez a dialízisnek egy fajtája, a plazmavíz eltávolítása. Miután a citokinek egy része ebben a vízben van, kipróbáltuk a plazmavízcserét. 48 óra alatt jelentősen javult a betegek lélegeztethetősége, de utána visszaestek. Amikor azonban ezt a két módszert, a citokinmegkötő kapszulát és a plazmavíz eltávolítást kombináltuk, az gyakran eredményesnek bizonyult, így sikerült több beteget meggyógyítani. Mindkét technika ismert, évek óta biztonságosan alkalmazott eljárás, csak a kettőt együtt tudtommal még sehol nem alkalmazták covidos betegeken.
Aki részletesebben is kíváncsi az új eljárásra és arra, mit mondott még a főorvos, szívesen látná belülről is a járványkórházat, keresse a Ripost7 hetilap március 23-án kedden megjelenő számát!