Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.03.22.

Új módszerrel mentik a Covid-betegek életét a kiskunhalasi járványkórházban

Több kórház, orvos is megkereste a kiskunhalasi járványkórház intenzív osztályát, hogy megtudja, hogyan sikerült felére csökkenteni a halálozást a járvány második hullámában – tudta meg a Ripost7. Munkatársainkat a járványkórházban fogadta dr. Frei Norbert, az intenzív osztály megbízott főorvosa.

Óriási a nyomás a kiskunhalasi járványkórházon a járvány 3. hullámában, de most nagyobb eséllyel tudják megmenteni a betegeket, mint a járvány kezdetén. Erről dr. Frei Norbert megbízott főorvos beszélt a Ripost-nak.

Dr. Frei Norbert, a járványkórház intenzív osztályának megbízott főorvosa 24 órás ügyelet után fogadta a Ripost7 munkatársait.

Mióta egy új módszerrel a járvány második hullámában sikerült 80 százalékról 40-50 százalékra leszorítani a halálozási arányt, nagyon sok helyről keresik a kiskunhalasiakat, és ők minden kollégával megosztják az általuk kidolgozott protokollt és tapasztalatokat. A légzési nehézséget a covid-fertőzés során az úgynevezett citokinvihar okozza, így a gyógyítás kulcsa ennek a megfékezése. A módszer alapjának ötlete Molnár Zsolttól, a szegedi egyetem professzorától származik.

- Ő volt az első főnököm és tanítómesterem – mondja róla dr. Frei Norbert. – Súlyos bakteriális fertőzéseknél, vérmérgezéseknél alkalmaztuk az úgynevezett citokinmegkötő kapszulát, ami szépen elsimította az immunrendszer túlműködéséből fakadó úgynevezett citokinvihart.

Ez az a bizonyos citokinmegkötő kapszula, amin keresztülvezetik a beteg vérét.

Adódott az ötlet, hogy miután itt is ez okozza a legnagyobb bajt, kipróbáljuk ezt az eljárást. Sajnos a covidos betegeknél ez önmagában nem hozta meg a kívánt eredményt. A járvány első két hulláma közötti nyugodtabb időszakban kollégáimmal tanulmányoztuk a nemzetközi szakirodalmat, és rábukkantunk a citokinmegkötés egy másik módszerére is. Ez a dialízisnek egy fajtája, a plazmavíz eltávolítása. Miután a citokinek egy része ebben a vízben van, kipróbáltuk a plazmavízcserét. 48 óra alatt jelentősen javult a betegek lélegeztethetősége, de utána visszaestek. Amikor azonban ezt a két módszert, a citokinmegkötő kapszulát és a plazmavíz eltávolítást kombináltuk, az gyakran eredményesnek bizonyult, így sikerült több beteget meggyógyítani. Mindkét technika ismert, évek óta biztonságosan alkalmazott eljárás, csak a kettőt együtt tudtommal még sehol nem alkalmazták covidos betegeken.

Egyre fiatalabbak kerülnek az intenzívre

Míg a második hullámban jellemzően a 60-70 éves korosztály került intenzív osztályra, most a 40-50-esek. Ottjártunkkor lélegeztetőgépen volt egy 28 éves férfi, egy 33 éves nő és egy 73 éves, egyébként egészséges sportoló is. Ennek egyik oka a főorvos szerint , másrészt már látszik az oltás hatékonysága: a legidősebb korosztály többsége be van oltva.

Dr. Frei Norbert a vörös zónában. Az új módszerről az M1 közszolgálati csatorna számolt be elsőként. Fotó: MTVA

- Az oltás életeket ment, ameddig véd, addig nem vagyunk életveszélynek kitéve, ezt kellene megérteni – hangsúlyozza dr. Frei Norbert. – Mindenki, aki bármelyik engedélyezett oltás ellen beszél, aki bárkit lebeszél az oltásról, emberéleteket veszélyeztet, ezért nagyon haragszom rájuk. Mi itt látjuk, mit kockáztat, aki nem oltatja be magát!

Aki részletesebben is kíváncsi az új eljárásra és arra, mit mondott még a főorvos, szívesen látná belülről is a járványkórházat, keresse a Ripost7 hetilap március 23-án kedden megjelenő számát!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek