tóth gabi
Egy technikai hiba csúszott a hétvégi, tömeges oltások megszervezésébe a napokban, ezt a hírt pedig sokan úgy próbálták beállítani, hogy a rendszer „teljesen összeomlott.” Most pedig megmutatjuk, mi a valóság!
Egy sajnálatos technikai probléma miatt át kellett variálni a hétvégi oltási rendszert: többen hibásan kaptak meg behívó SMS-eket, főként azok, akiket az AstraZeneca oltásra invitáltak volna. Futótűzként el is terjedt a hír: összeomlott hazánkban a teljes oltási rendszer. Ezzel szemben a valóság az, hogy ez a hiba csupán ezt a hétvégét érintette, ráadásul az összes többi oltóanyaggal az ország számos pontján zavartalanul zajlanak ezekben a percekben is az oltások:
Az MTI fotósai bejárták az ország több városát, és az ott lévő oltópontokat: így mutatunk oltást Zalaegerszegről (fent) és Veszprémből:
De hasonlóan jó ütemben zajlott az oltás pl. Orosházán:
Valamint Budapesten is jól halad:
A főként ellenzéki pártok által kreált rémhírre a Fidesz is reagált:
„Az oltás nem állt le, ezen a hétvégén több mint százezer embert oltanak be. Vasárnap estére a beoltottak száma Magyarországon meghaladja majd az egymilliót.” – hangsúlyozták.
Hozzátették: a baloldali pártok mindent megtesznek azért, hogy lebeszéljék, elbizonytalanítsák az embereket a védőoltástól, pedig a védőoltás a leghatásosabb fegyver most a vírus ellen. Azt is bevallották, hogy azért teszik ezt, mert szerintük minél jobban elhúzódik a járvány, minél több a beteg és a halott, nekik annál nagyobb esélyük van a hatalomra.
Hangsúlyozták: magyar oltási program példaértékű Európában. Magyarország a második az uniós oltási ranglistán, hamarosan átlépi az egymilliót a beoltottak száma, ami a jól szervezett, ütemes oltásnak és annak köszönhető, hogy számos uniós tagállammal ellentétben nem csak három, hanem már öt vakcinával lehet oltani az országban.
Szlávik szerint közel a vége
Szlávik János, a Dél-pesti kórház infektológusa szerint ha megfelelő ütemben érkeznek Magyarországra az oltóanyagok, akkor néhány hónapon belül elérhető a 25 százalékos átoltottsági arány, ami már a járványt meg tudja fékezni – hangsúlyozta. Szlávik János az oltások közti különbségekről szólva kifejtette: nem mindegyiket lehet bizonyos életkorok alatt, vagy felett beadni, valamelyiket hosszabb vagy rövidebb idő után ismételni kell, azonban „mindegyiknek megfelelő a hatékonysága”. Mindegyik alkalmas arra, hogy szinte száz százalékban megakadályozza a súlyos esetek kialakulását és a kórházba kerülést a beadás után két-három héttel – mutatott rá.