Kik közelítenek fehér zubbonyban Magyar Péterhez, szilveszter éjjelén?

POLITIK
Létrehozva: 2020.12.11.

Tízezrek érdeklődnek az új lakásfelújítási támogatásról

Újabb részleteket ismertetett Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter az otthonfelújítási támogatásról. Mint ismeretes, 2021. január 1-től indul a kormány által meghirdetett új lakásfelújítási program, amelynek keretében az állam fizeti a családi otthonok felújításának felét, legfeljebb 3 millió forintig. Információink szerint több tízezren érdeklődnek a program iránt. A Ripost megkereste Valkó András hitelspecialistát is, és összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat.

1. Lehet-e élni a támogatással, ha a lakáson haszonélvezeti jog van?

A haszonélvezet nem kizáró ok, ha egyebekben az igénylő megfelel a feltételeknek.

2. Ha még hitel van a lakáson, akkor is jár a felújítási támogatás?

Igen, de legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie annak, aki igénybe venné az adott ingatlanra a felújítási támogatást.

3. Mi a helyzet akkor, ha lízingeljük a lakást?

Ebben az esetben is legalább a felének az igénylő tulajdonában kell lennie.

Illusztráció (Fotó: Pixabay)

4. Ha mindkét szülő maga után fizeti a társadalombiztosítást, akkor is igényelhetik a támogatást?

Ebben az esetben nem.

5. Arra a munkára is igényelhető a támogatást, amit a tulajdonos maga végez el a felújítás során?

Nem. A támogatási összeg felét az építési anyagokra kell költeni, a másik felét pedig munkadíjra, és ezeket számlával kell igazolni.

6. Az ingázók is igényelhetik, akik itthon élnek, de külföldön dolgoznak?

Igen, de az igénylés pillanatában visszamenőleg igazolni kell egyéves magyar jogviszonyt, házaspárok, élettársak esetében legalább az egyik félnek.

Illusztráció (Fotó: Pixabay)

7. Kombinálható a többi otthonteremtési támogatással?

Igen, egyetlen kikötés van: ha például falusi CSOK keretében tetőcsere volt már, akkor azt ennek a keretében nem lehet elszámolni még egyszer.

8. Felújítás után eladható-e az ingatlan?

Igen, nincs ilyen megkötés.

9. A jogszabály szerint minimum 1 éve abban az ingatlanban kell élni, amelyiket fel szeretnénk újítani. Van ez alól kivétel?

Igen, van, ha az igénylés előtti 1 éven belül vásárolta az ingatlant az igénylő, akkor ezt a szabályt nem kell figyelembe venni.

10. Egyedülálló szülő is igényelheti a felújítási támogatást?

Igen, minden gyermeket nevelő szülő igényelheti.

Meghosszabbítják a családtámogatási határidőket a veszélyhelyzet miatt család- és ifjúságügyért felelős államtitkár közölte azt is, hogy veszélyhelyzeti rendeletekkel segíti a kormány, hogy senki ne essen el a családtámogatások lehetőségétől a koronavírus-járvány miatt. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd Meghosszabbítják a lejáró határidőket és kitolják az életkori határokat a veszélyhelyzet lejártát követő 30. napig Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy azoknál a támogatásoknál, amelyeknél fix határidő van az igénylésre, március 10-ig van lehetőség az igénylések, kérelmek, igazolások benyújtására. Ha pedig valaki 2020. július 18. és 2021. március 10. között, vagy az első veszélyhelyzet alatt töltötte be a családi otthonteremtési kedvezménynél (csok) az előre vállalt gyermekek esetén a feleségnek előírt 40. vagy a babaváró támogatásnál előírt 41. életévet, jogosult marad a támogatásra a veszélyhelyzet lejártát követő 30. napig. Aki a veszélyhelyzet ideje alatt elveszíti a munkáját, nem esik el a családtámogatások igénybevételének lehetőségétől, mert a veszélyhelyzet időszakát is beleszámítják a folyamatos tb-jogviszonyba. Továbbá akkor is folyamatosnak tekintik a tb-jogviszonyt, ha a veszélyhelyzet lejártát követő három hónapon belül ismét elhelyezkedik az, aki korábban elveszítette az állását – tette hozzá a miniszter.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek