tóth gabi
A vártnál korábban, már szerdán megérkezett hazánkba az újabb szállítmány a Pfizer-vakcinából, összesen 70 ezer adag, és azt azonnal szétosztották az ország 21 oltóközpontja között. Kezdődik a klinikai együttműködés az orosz Sputnik-V oltóanyaggal is. Ma azzal a gondolattal kívánunk egymásnak boldog új esztendőt, hogy 2021 a remény éve lesz, és összefogással, az oltás segítségével legyőzzük a világjárványt.
Nehéz év áll mögöttünk, külön-külön és együtt is megvívtuk harcunkat a koronavírus-járvánnyal. Orvosok, nővérek, tanárok, rendőrök és eladók váltak hőseinkké, sokan dolgoztak azért, hogy minél kevesebben fertőződjenek meg, minél többen meggyógyuljanak, és közben ne álljon le a gazdaság, megőrizhessék működőképességüket, egzisztenciájukat a családok is.
A járvány elleni küzdelem új szakaszába lépett, amikor megérkezett az első oltóanyag-szállítmány, mert a vakcináktól várhatjuk, hogy visszakapjuk régi életünket, szabadságunkat. A jelek biztatóak: tegnap, a vártnál is korábban megérkezett az újabb 70 ezer adag Pfizer- BioNTech oltóanyag, ezúttal repülőgépen, ahonnan a raktárbázisra vitték, majd onnan osztották szét a megyei és fővárosi kórházakban lévő 21 oltópontra. Még szerdán mindenhová meg is érkezett a vakcina.
Az elmúlt négy nap alatt már 3789 egészségügyi dolgozó felvette az oltást, az új szállítmány 35 ezer ember beoltására lesz elegendő, a jövő héttől pedig folyamatosan érkeznek újabb szállítmányok. Egy-egy oltóponton több szobában is folyamatosan oltanak.
Eddig több mint 600 ezer ember jelezte, hogy szeretne vakcinát kapni, a számuk folyamatosan nő. A tömeges oltás márciusban kezdődhet meg, és az optimista szakemberek szerint nyárra letehetjük a maszkot, 2021-ben pedig legyőzhetjük a világjárványt és visszakaphatjuk a járvány előtti életünket.
Megérkezett hazánkba az orosz Sputnik-V vakcina, amit háromezer önkéntes fog megkapni, ezzel Magyarország bekapcsolódik a klinikai vizsgálatokba. A Szputnyik-V vakcinával Oroszországban eddig mintegy 22 ezer embert oltottak be, a napokban már a 60 év felettieket is oltják. Megkezdték a tömeges oltást Argentínában és Fehéroroszországban is. A vakcina egyébként egy úgynevezett vektorvakcina, ez a technológia 20 éves múltra tekint vissza.
Lényege, hogy ártalmatlan humán vírusokba bejuttatják a veszélyes vírus egyes részeit kódoló géneket, és a szervezet így megfertőzött sejtjei maguk termelik meg az immunrendszert felkészítő, a veszélyes vírusra jellemző molekulákat. Az eddigi adatok szerint 95%-os hatékonyságú, és szintén kétszer kell beadni. A gyártó Gamaleya Központ egyébként részt vett a MERS és az Ebola elleni vakcinák kifejlesztésében is.
A Pfizer-BioNTech vakcinája után Angliában zöld utat kapott a hatóságoktól az AstraZeneca gyártmánya is. Az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett oltóanyagot január 4-én kezdik el beadni a szigetországban, első körben 100 millió adagot rendeltek belőle – írják a brit lapok. Ez a vakcina ugyanazzal a technológiával készült, mint az orosz, tehát vektorvakcina. A hatékonyságát 70,4%-ban állapították meg, ami elég ahhoz, hogy a beoltottak, még ha meg is betegednek, nem kerülnek kórházba. Angliában egyébként elég nagy a baj: rekordot döntött a megbetegedések száma az új koronavírus mutáció miatt: legutóbb több mint 53 ezer beteget regisztráltak.
Még egy kicsit ki kell tartani!
Ahhoz, hogy jövőre jobb évünk legyen, meg kell őrizni a fegyelmezettséget és a következő hetekben, hónapokban még ki kell tartani. Nem szabad belefáradnunk a járványügyi intézkedések betartásába. Különösen szilveszterkor fontos, hogy betartsuk a kijárási korlátozást és azt, hogy legfeljebb tízen szilvesztereznek együtt, lehetőleg csak az együtt élő családtagok. Hiszen szeretnénk jövőre is a szeretteinkkel köszönteni az új évet. Aki szeretné megkapni az oltást, feltétlenül regisztráljon!vakcinainfo.gov.hu