"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2020.11.11.

Tartós védettséget ígér a magyar kutató közreműködésével készült vakcina

Nyilatkozott a Ripostnak a magyar kutató, akinek amerikai kollégájával közösen jegyzett szabadalma alapján készült a Pfizer és a BioNTech 90 százalékos hatékonyságú koronavírus elleni oltóanyaga.

A Ripost elérte Karikó Katalint, a magyar kutatót, akinek amerikai kollégájával közösen jegyzett szabadalma alapján készült a Pfizer és a BioNTech 90 százalékos hatékonyságú koronavírus elleni oltóanyaga. A vakcina működéséről így mesélt a szakember.

Fotó: Szegedi Tudomanyegyetem

„A vakcinában lévő mRNS a vírus tüske fehérjéjét kódolja. Tehát a beoltott ember sejtjei előszor elkészítik a vírus fehérjéjét az mRNS-ről, azután meg ellenanyagot készítve reagálnak a vírus fehérjéjére. Vagyis, mind a vírus fehérjét, mind az ellenanyagot az emberi test készíti. Ezt hívják aktív immunizálásnak. Mivel az ellenanyagot termelő immunsejtek egy csoportja „emlékező sejtként” túlél, ezért a védettség tartós” – magyarázza a Ripost-nak a szakember. Hozzáteszi: a vakcinájukból két oltás szükséges, három hét különbséggel, a védettség pedig már a második oltás után egy héttel kialakul.

Kérdésünkre, hogy beoltatta-e már magát így felelt:

„Nálunk a cégnél senki sincs beoltva, ugyanis törvény tiltja, hogy bármilyen gyár bármilyen termékének klinikai kipróbálásában az alkalmazottak önkéntesként részt vegyenek.”

S vajon hogy áll a vakcina engedélyeztetése?

„Jelenleg az Egyesült Államokban vagyok, az itteni hírek szerint a jövő héten meglehet az USA-ban az EUA (specialis engedelyezes surgosseggel), s akkor elképzelhető, hogy a hónap végén vagy decemberben megkaphatják az egészségügyben dolgozók az első adagokat.”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek