tóth gabi
Kiválóan sikerült az ajkai székhelyű Bakonyi Csillagászati Egyesület Űrbatyu II. küldetése. A légköri adatok mérésére, fénykép és videófelvételek készítésére alkalmas eszközökkel teli 2 kilós dobozt egy 6 köbméter héliummal töltött latex ballon repítette ezúttal 30600 méter magasságig.
Az első űrbatyut a Holdra szállás 50. évfordulója alkalmából tavaly nyáron indította útjára a Bakonyi Csillagászati Egyesület. A berendezés légi felvételeket készített és légköri adatokat rögzített annak emlékére, hogy 1969. július 21-én lépett először ember – az amerikai Neil Armstrong – a Hold felszínére.
Az egyesület tagjai most örömmel fogadták, hogy az Űrbatyu II jóval meghaladta az Űrbatyu I. által elért 26600 méteres magasságot. A Várpalotáról augusztus 20-án felbocsátott eszközzel a csillagászok voltak Magyarországon az elsők, akik 360 fokban felvételeket készítő kamerát küldtek a világűr peremére.
Miután a jeladó által közölt adatokat követve a Tolna megyei Duzs község határában az erdőben megtalálták a ballont, és elmentették az adatokat, kiderült: a kamera végig működött, és olyan felvételeket készített Magyarországról és a Kárpát-medencéről, amelyeket eddig soha nem láthattunk.
A ballon kapitánya, a Sztratosz Feri nevű lego figura harmadszor járta meg a világűr peremére vezető utat. Sajnos ő nem tud mesélni, de megteszik ezt helyette a felvételek, amelyből kiderült, hogy milyen csodás helyek felett járt.