tóth gabi
Több mint 12 ezer településnév olvasható az augusztus 20-án Budapesten átadott Összetartozás emlékhelyén. A Ripost munkatársai nagyon sok családdal találkoztak, akik lelkesen keresték saját családjuk gyökereit a falon. Településeket, melyek egykor a történelmi Magyarországhoz tartoztak.
Megható és látványos. Több százan látogattak el csütörtökön a Parlamentnél lévő 100 méter hosszú trianoni emlékmű átadására. A legtöbben idős emberek voltak, akik az általuk ismert települések neveit keresték a falon, ha pedig megtalálták a felvésett szöveget, kezüket hozzáérintve emlékeztek a régmúltra.
Az Összetartozás emlékhelye a trianoni békediktátum 100. évfordulójára készült el az Országházzal szemben, az Alkotmány utca torkolatában.
A kortárs építészeti és tájépítészeti eszközökkel kialakított emlékmű egy száz méter hosszú, a Kossuth tér felől lejtő, négy méter széles sétány, amelynek két oldalfalára a történelmi Magyar Királyság 1913. évi összeírás szerinti 12 485 település nevét vésték.
Minden név egy-egy különálló gránittéglán jelenik meg, a három különböző téglaméret a település – az 1913-as, Trianon előtti utolsó statisztikai összeírás szerinti – lélekszámát tükrözi. Aki egy konkrét települést szeretne megtalálni, azt az online településnév-kereső segíti.
A sétány a Honvéd utca kereszteződésénél eléri az ötméteres mélységet. Ott van az „emlékhely szíve”, egy körüljárható, hatalmas, hét szegmensből álló, meghasadt gránittömb, közepén égő öröklánggal, amely a szegmensek közötti réseken keresztül látható.
Az emlékhelyet az eredeti tervek szerint június 4-én, a nemzeti összetartozás napján nyitották volna meg, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották az átadását.
Meghatódtak a látogatók az emlékfal alatt
Szőcs Ferenc
Keresem azt a két települést, ahol a szüleim Erdélyben születtek. Ugyanis, az 1913-as népszámlálás adatai alapján készült ez a fal, és még nem találtam meg, amiket keresek, mert ők Csíkból származtak. Azért is jöttünk a feleségemmel, hogy megnézzük. Nagyon vártuk, hogy megnyíljon ez az emlékhely, hiszen ez az összetartozás éve. Én Budapesten születtem, de a szívem mindig is Erdélybe húzott.
Bálint Ilona és férje, Attila
Mivel rengeteg a településnév a falon, még nem találtuk meg azt, amiért eljöttünk. Gyönyörű az emlékmű, nagyon tetszik, de jó lenne, ha az elejére felraknának egy térképet, hogy mit hol találunk, mert így a keresgélés órákba fog telni. Erdélyből jöttünk és Erdőszentgyörgyöt keressük. Reméljük, hogy nem fogják összegraffitizni.
Huss Zoltán
Nagyon meghatónak találom az emlékművet. Én Budapesten élek, de vannak kötődéseim, ezeknek a településeknek a tábláját meg is találtam. Csantavért kerestem és Tényőfalut.