kulcsár edina
Az idei év első félévében a tavalyihoz képest jelentősen nőtt az erőszakos bűncselekmények száma – derül ki a legfrissebb statisztikai adatokból. Ez azért furcsa, mert március közepétől kijárási korlátozás volt, ami a fővárosban egészen május 18-ig tartott. A kriminálpszichológus szerint azonban éppen a karantén és a járvány okozta bizonytalanság tette agresszívabbá az embereket.
A Ripost megkérte az erőszakos bűncselekményekre vonatkozó adatokat a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól és ezeket vetette össze a tavalyi év hasonló időszakának adataival.
Kiderült: míg tavaly az első félévben négy ember vált gyilkosság áldozatává, addig idén hét. De nőtt a testi sértések száma is és gyakoribb volt a garázda magatartás: 62-vel több eljárás indult ilyen ügyben.
Az országos adatokat tekintve hasonló a helyzet: idén az év első öt hónapjában 56 ember lett emberölés áldozata, igaz, ebben a számban benne vannak azok is, amiket gondatlanságból követtek el, vagyis a közlekedési balesetek áldozatai. Azonban még így is magas a szám, ha ahhoz hasonlítjuk, hogy tavaly egész évben 76-an lettek emberölés áldozatai. Ha még azt is hozzátesszük, hogy 2010 óta egyébként folyamatosan csökken az emberölés és az erőszakos bűncselekmények száma, akkor különösen feltűnő, hogy idén az első félévben ez a tendencia megtorpant. 2010 előtt ugyanis még évente közel 160 embert öltek meg Magyarországon.
Azt bűnügyi statisztikák nélkül is érezzük, hogy az emberek türelmetlenebbek, agresszívebbek lettek és a rendőrségre nemcsak a járványügyi helyzettel kapcsolatban hárult több feladat. De mi ennek az oka? – kérdeztük Végh József kriminálpszichológust.
„Egyértelműen látszik, hogy a koronavírus-járvány és annak következményei miatt nagyobb a stressz, a nyomás az embereken, mint korábban. Ezt még tetézte a monotonitás, vagyis az, hogy a karantén idején a napok ugyanúgy teltek, a legtöbben kiestek a megszokott életritmusukból” – magyarázta a Ripost-nak a szakember. „A legnagyobb gond mégis az lehetett ebben az időszakban, hogy nem volt lehetőségünk azokra a korábban megszokott tevékenységekre, például konditermi edzésre, kocsmázásra a barátokkal vagy izgalmas, esetleg vicces film megtekintésére a moziban, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a mindennapi stressz csökkentéséhez.”
Nem csoda a kriminálpszichológus szerint, hogy a felgyülemlett stressz eredményeként az emberek türelmetlenebbek lettek. Agresszívvá azonban inkább azok váltak, akik nem tanulták meg kezelni a stresszt, az indulataikat.
„Az is növelte a feszültséget, hogy a bizonytalanságot rosszul tűri az emberi természet” – tette hozzá a szakember. „Nem tudjuk, hogy mikor lesz vége a járványhelyzetnek, meddig kell türelemmel lennünk. Az akadályoztatást, a korlátozást könnyebben elviseljük, ha tudjuk, meddig tart.”
Ebből a szempontból kicsit jobb ez a mostani, jó ideje változatlan helyzet, amikor vannak ugyan járványügyi előírások, de ezeket jobbára megszoktuk már, és nem változnak gyakran a szabályok.
A kriminálpszichológus nagyon reméli, hogy nem lesz szükség újabb, szigorúbb járványügyi korlátozásokra, esetleg teljes kijárási tilalomra, mert az mindenkit nagyon megviselne. Éppen ezért fontos, hogy a már ismert és megszokott szabályokat betartsuk és legyünk türelmesek egymással.