tóth gabi
Medvenyomot talált a kertjében egy Egerben élő férfi június közepén, másnapra az egyik birkáját is megtámadta a nagyvad. Közben már a budapesti Normafánál, és Nógrád megyében is több helyen láttak medvét. Hogy kerülnek ide ezek a ragadozók?
Még a közösségi adatlapjára is feltöltötte a kertjében talált medvetalp nyomról készült fotót június közepén egy egri férfi, másnap pedig arra ment ki, hogy egyik birkájának, Brünhildának véres a lába. A gazda egyik vadász ismerőse rögtön azt mondta, hogy medve lehetett a támadó, így a Bükki Nemzeti Park munkatársai is azonnal megjelentek nála. Ők egyelőre a szőr- és nyálminta eredményére várnak, de a birka tulajdonosa azt mondja, biztos, hogy medvével akadt dolga.
„Az első támadás után még 10 napig itt volt, minden éjjel őrködtünk és mentünk ki, ha hallottuk, hogy ugat a kutya” – mondja a férfi. Bár a birkája túlélte a támadást, az állatot azóta is antibiotikummal kezelik az orvosok a sebe miatt.
Az Egerben felbukkant medvét egy hölgy is látta, de egy másik férfi is egyöntetűen megerősíti, hogy nagyvad jár a környéken. „Én a Berván lakom és a hétvégi házunk környékén is jár a medve! Én örülök nekik!” – írta egy férfi. Pár nappal ezelőtt Nógrádban több medveészlelés is volt: két sportoló nő Petőfibányánál látott egy anyamedvét két bocsával a temető bejáratánál, de medvetalp-nyomokat találtak a Nógrád megyei Bercelen, a Szanda bánya területén is.
Tavasszal a Büki Nemzeti Park azt már megerősítette, hogy a szintén nógrádi Pásztó külterületén valóban medvenyomokat találtak, ám egyelőre érthetetlen, hogy az egyébként embereket kerülő nagyvad miért járkál be házakhoz, és próbál meg nagytestű állatokat elkapni. Az észlelésekkel kapcsolatban megkerestük a Bükki Nemzeti Parkot és a Pilisi Parkerdő Zrt.-t is, válaszukat közölni fogjuk.
Budapesten is felbukkant egy medve?
Bár a Pilisi Parkerdő munkatársai szinte kizártnak tartják, és egyelőre még csak vizsgálják az eset valóságtartalmát, lakossági bejelentés érkezett hozzájuk arról, hogy csütörtök este a Jánoshegyi és Tündérhegyi utak elágazásánál egy medvét és annak bocsát látták az erdőbe bemenni. Egyelőre arra kérték a Normafához látogatókat, hogy fokozott figyelemmel járjanak el!
150 éve kipusztult hazánkban, most újra nő a számuk
Magyarország mai területéről a barna medve az 1850–1860-as években kipusztult. Az ezt követő másfél évszázadban csak egy-egy esetben fordult elő, majd az 1990-es évek közepétől – a szlovákiai állomány gyarapodásával párhuzamosan – már történtek szórványos észlelések a Börzsönyben, az Ipoly mentén és a Bükk-vidéken is. Legkésőbb 2014 elejétől pedig újra állandóvá vált a jelenléte Salgótarján környékén. 2015-ben az Aggteleki-karszton is felbukkant egy példány. 2018-ban több egymást követő medve-észlelés is bejárta a magyar médiát, jellemzően a Bükki Nemzeti Park területéről illetve Pest megyéből. Szakemberek szerint akár négy-öt medve is kóborolhat Észak-Magyarországon, amelyek valószínűleg természetes életvitelük révén, a Tátra térségéből kerültek az országhatáron belülre.