tóth gabi
Vár a Balaton és a többi magyar üdülőhely! Ez a jó hír, a rossz hír meg az: külföldre idén nagyon kockázatos kimenni. Olasz, spanyol nyaralás után plusz két hét hatósági karantén vár ránk, ráadásul aki külföldön megbetegszik, járványkórházba viszik. Karanténnál az utasbiztosítást is bukjuk, ha nem igazolt a koronavírus-fertőzés.
Megkérdeztünk 250 embert, és a Ripost olvasóinak több mint 80 százaléka nem kockáztatna meg idén egy külföldi nyaralást. Nem csoda, hiszen a járványveszély ma is fennáll, ráadásul senki nem akar két hétre karanténba kerülni – se külföldön, se utána a hazaérkezéskor. Most még a visegrádi országok kölcsönös határnyitása is csak 48 órára vonatkozik: Csehországba és Szlovákiába is csak két napra ugorhatunk át anélkül, hogy karanténba kerülnénk.
Ma még nem lehet horvát utat sem tervezni: lehet, hogy később születik velük más megegyezés, de ma még a Horvátországból és a Szlovéniából hazatérőkre is vonatkozik az a szabály, hogy 2 hét karanténba kell menni utána. Arra még van esély, hogy ezeket feloldják, de az biztosnak tűnik, hogy olasz, spanyol útra nem mehetünk ezen a nyáron, csak akkor, ha vállaljuk utána a 2 hét hatósági karantént. A görög utazás is erősen kérdéses.
Ráadásul egy külföldi útnak még a közeli országokban is hatalmas a kockázata: zsúfoltak lesznek a határok, mert lázat mérnek mindenhol, és aki beteg, járványkórházba viszik két hétre – utána meg jön a magyar karantén. A fizetésünk jó részét elveszíthetjük, és lehet, hogy az állásunkat is.
Szóval biztonságosabb itthon nyaralni: vár a Balaton% Erről a Ripost már korábban is írt.
„Ha valaki olyan területre vagy régióba utazik, amely az utazás napján szerepel a Külgazdasági és Külügyminisztérium által utazásra nem javasolt térségek között, annál az utasbiztosítás nem nyújt fedezetet a koronavírus fertőzés kapcsán felmerülő kárigényekre” – mondta a Ripost-nak Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője. Ha karanténba kerül az utas, ez nem jelent szolgáltatási kötelezettséget a biztosító részéről, erre tehát nem fizet a biztosító. Ha valaki sürgősségi orvosi ellátásra szorul, vagy igazolt koronavírus-fertőzés miatt kerül kórházba vagy karanténba, akkor járhat térítés.
Ha külföldön mi nem is betegszünk meg, de egy olyan szállodában lakunk, ahol találnak egy koronavírusos beteget, két hétre karanténba kerülünk családostul, és az adott országban ragadhatunk. Ráadásul a fizetésünket se kapjuk a mai szabályok szerint: ha hazatértünk: két hét itthoni karantén is kötelező.
Olaszországba leghamarabb június 3-tól lehet belépni, Spanyolországban pedig pár napja hosszabbították meg a veszélyhelyzetet június 7-ig. De ha nyílik a határ, akkor is karantén vár ránk, amikor hazaérünk: a Ripost információi szerint egyhamar nem várható az itthoni karantén eltörlése azon magyarok számára, akik ezekből az országokból térnek haza. Így már nagyon nem éri meg az utazás. Így van ez Nagy-Britanniával is, ráadásul ott hamarosan bevezethetik a 14 napos karantént annak, aki belép az országba.
Béla
„Csak belföldre merünk utazni idén, sehova nem merünk kimenni külföldre. Nagyon félünk a járványtól, várjuk, hogy vége legyen. Magyarországon belül két hétre mennénk el a hegyek közé.”
Erzsi
„A gyerekeim nem engedik, hogy külföldre menjünk idén, mert nagyon féltenek minket. Mi nagyon tartunk a járványtól, egyelőre még az éttermi teraszokra sem merünk beülni, úgyhogy biztos, hogy nem merészkedünk el külföldre.”
Nagy Andrea
„Most épp a szabadságomat töltöm, itthon, ahogy látják... Minden évben Londonba megyünk a családommal, de most nem tudunk utazni, ezért itthon nyaralunk. Nagyon hiányzik a külföldi utazás, de idén nem merészkedünk sehova.”