tóth gabi
Sok ember fél a kéthetes karanténtól vagy a megbélyegzéstől, ezért inkább nem szól, hogy beteg. Ez még rendben is lenne, ha ilyenkor szigorúan otthon marad valaki, és enyhék a tünetei – de ha a tünetek súlyosak és tipikusak, azonnal hívjuk a háziorvost! A legfontosabb: mindenki, aki betegnek érzi magát, maradjon otthon!
A Ripost azt tapasztalja, hogy sok betegeskedő ember inkább nem szól senkinek, nehogy kiderüljön, hogy koronavírusos… Internetes felmérésünk szerint az emberek negyede menne orvoshoz, ha koronavírus-gyanús! Sokan inkább otthon megpróbálják átvészelni a bajt. Van, aki fél, hogy kéthetes karanténba kerülne – miközben ennek pont az a lényege, hogy ne fertőzzünk meg másokat... Mások pedig félnek a megbélyegzéstől, vagy egyszerűen nem akarják, hogy kiderüljön, megfertőződtek- e.
Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó háziorvos is megerősítette, hogy vannak ilyen tapasztalatai, akár még középsúlyos tünetekkel rendelkező emberekről is. „Sokan attól félnek, hogy mit szól a szomszéd, a lépcsőház, ha, mint a katasztrófafilmekben, kijön hozzá a mentő a maszkos emberekkel… Mások meg attól félnek, hogy kiderül, hogy pozitívak, és bent tartják őket a kórházban.„
Ha valakinek akár középsúlyosak is a tünetei, hívja azonnal a háziorvost! És a legfontosabb: maradjon otthon!
Péntek estig csaknem 750-en válaszoltak a kérdésünkre, amely szerint orvoshoz fordulna-e valaki enyhébb koronavírusos tünetekkel.
28 százalék, több mint az emberek negyede valamilyen okból nem, és 72 százalék választotta azt, hogy „Igen, mert legalább kiderül, mi bajom”. Aki nem menne el orvoshoz, azok közül 13 százalék fél a 14 napos karanténtól, 9 százalék attól fél, hogy kiderül, hogy megfertőződött, 6 százalék pedig tart a megbélyegzéstől.
Az orvos kikérdezi a beteget a tüneteiről. Köhög-e, van-e két-három napja tartó láza, érez-e szagokat, ízeket, van-e hasmenése, fejfájása. Ha ezekből néhányra igennel válaszol, az orvos hívja a népegészségügyi számot. Két szám van: az egyiket nappal, a másikat éjszaka kell hívni. Ilyenkor a mentők kimennek a beteg lakására és elviszik mintavételre. Ha nagyon rossz állapotban van valaki, elemi érdeke, hogy bent tartsák a kórházban. Ha pozitív valakinek a tesztje, de nem súlyosak a tünetei, 14 napos kötelező otthoni karantén vár rá, ami alatt nem teheti ki a lábát a lakásból.
A Ripost egyik munkatársa, Jakab Judit kíváncsi volt, hogy korábban átesett-e a fertőzésen, ezért bár már hetek óta nem voltak tünetei, elment egy magántesztelésre. „Tudnom kell, hogy átestem-e rajta!” – mondta Judit, akinek végül negatív lett az antitestre végzett tesztje. Bár ez jó hír, ő másképp élte meg...
„Megkönnyebbülés helyett csalódottságot éreztem. Nagyon reméltem, hogy túl vagyok rajta, most tovább izgulhatok.”