kulcsár edina
Most mindennél fontosabb az emberek fegyelmezettsége. Amellett, hogy pontosan betartjuk a hatóságok utasításait, a koronavírus-járvány terjedését régi házi vírusölő praktikákkal is megakadályozhatjuk. A szabolcsi háziasszony, Vali a propoliszra esküszik, a háziorvos szerint az is fontos, hogy otthon cipőt váltsunk.
A házilagos fertőtlenítésnek a hagyományos régi háztartásokban számos praktikája volt, ezért megkérdeztük a híres szabolcsi háziasszonyt, Boros Valit, ő hogyan védekezik a koronavírus ellen.
„Az öregek pontosan tudták, hogy a legjobb vírusölő a propolisz, én most azt szedem megelőzésként” – avat be titkába Valika.
„Kevés langyos vízbe 10 cseppet csepegtetek és minden nap beveszem. Ugyancsak vírusölő az ecet, azzal fertőtlenítek, teszek a felmosóvízbe, azzal mosom ki a kádat, a tűzhelyet, sőt, ilyenkor még a ruhákhoz is öntök egy keveset mosáskor. Nem véletlen, hogy régen, amikor kicsi baba érkezett a házhoz, mindent vasaltak, ami a bőréhez ért: a ruháját, az ágyneműjét, a pelenkáját: a vasaló hője betesz a vírusoknak, baktériumoknak! Azt javaslom, vegyük elő a jó öreg vasalót, és kezdjünk újra vasalni. Az edényeket is forró vízzel fertőtlenítem. Akinek van mosogatógépe, annak egyszerűbb, mert az nagy hőfokon mosogat, ha nincs, akkor mosogatás után a tiszta edényt érdemes leforrázni. Nem kell kétségbe esni, rettegni! A legjobb, amit tehetünk, hogy jobban ügyelünk a tisztaságra, odafigyelünk egymásra és a környezetünkre.”
Dr. Bense Tamás háziorvos szerint ezek is jó módszerek, de ő is adott néhány praktikus tanácsot a Ripost olvasóinak.
„A legelső az, hogy amint hazaérünk, azonnal mossunk kezet langyos, szappanos vízzel, legalább 40 másodpercig. Ám mielőtt elmennénk otthonról, egy rongyot mossunk ki fertőtlenítőszerben és tegyük a kinti lábtörlőre. Arra ügyeljünk, hogy mindig nedves legyen a rongy. Ha megjöttünk, alaposan töröljük le a cipő talpát, sőt naponta töröljük át szappanos vízzel a cipő tetejét is.
A ruhákat legalább 60 fokban mossuk, gyakrabban mossunk hajat, a fésűre pedig fújjunk fertőtlenítőt, mielőtt használnánk. Az almát, más gyümölcsöt evés előtt mossuk meg meleg vízben, ám a tojást csak felhasználás előtt tisztítsuk le vízzel, hogy a természetes védőréteg addig védje” – mondta lapunknak a családorvos.
Felhívást adott ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a koronavírus terjedése miatt azért, hogy az abban foglaltakkal elősegítse a családok biztonságos vásárlását a kiskereskedelmi, elsősorban az élelmiszert áruló üzletekben és áruházakban.
A szerdai „Veszélyhelyzet” bejelentése után, mint az a Ripost fotójából is látszik, sokan újból felvásárlási rohamot indítottak, ami teljesen felesleges.
Lehetőleg ne a csúcsidőszakban menjünk vásárolni.
A kisgyermekek érdekében azt javasolják, ha megoldható a felügyeletük otthon, ne vigyük őket magunkkal.
Az eladótérben a vásárlók tartsanak biztonságos távolságot más személyektől.
Javasolják a készpénz nélküli fizetést az üzletekben, ami gyorsabb, kényelmesebb is.
Ahol rendelkezésre áll, vegyük igénybe az önkiszolgáló pénztárakat.
Vásárlás közben senki ne érintse meg az arcát, különösen az ajkait, az orrát és a szemét.
Köhögés vagy tüsszentés esetén takarjuk el a szánkat és az orrunkat egyik könyökünkkel vagy zsebkendővel, a lehető leghamarabb dobjuk be a zsebkendőt egy zárt szemetesbe.
A válogatható friss árut (elsősorban péksüteményt) ne fogjuk meg puszta kézzel.
Védőmaszkok nem ajánlottak az egészséges emberek számára!
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet a koronavírus-járvány elleni védekezés érdekében a gyógyszertáraknak, a patikusoknak, rajtuk keresztül pedig az érintett vásárlóknak üzent.
A hatóság azt kéri a gyógyszertáraktól, hogy csak annyi beteget engedjenek be, ahány gyógyszerkiadó hely (pult) működik és az erre vonatkozó figyelmeztetést tartalmazó plakátot tegyék ki. Ha esetleg tele van az adott patika, akkor a betegek várják meg, amíg felszabadul az egyik pult. Emiatt sor alakult ki néhány nagy forgalmat lebonyolító patika előtt.