Létrehozva: 2019.12.19.

Hihetetlen, az ünnep előtt lejár a karácsonyi bejgli

Sok „karácsonyi süteményként” eladott bejgli vagy tekercs nem őrzi meg a minőségét karácsonyig, a rajta levő felirat szerint csak december 19-éig, 21-éig vagy éppen 22-éig jó. Több olvasónk is panaszkodik, fotókat is beküldtek.

Iszonyú drága a mák és a dió ebben a szezonban, így nem csoda, hogy sokan nem állnak neki sütni, hanem inkább megveszik a bejglit (vagy a bejglihez hasonló „ünnepi tekercset”). Csakhogy sok üzletláncnál kínálnak olyan ünnepi süteményt, amelynek a minősége még szentestéig sem tart ki, nemhogy karácsony második napjáig…

Tábla tereli el a figyelmet a lejárati időről

Kiemelt helyen, halomban állnak az Auchan kézzel készített, díszdobozos, többféle ízvilágot képviselő bejglijei, melyeken külön tábla buzdítja a vásárlókat a termék megkóstolására. Ám, ahogy egy olvasónk képei is mutatják: a megfordított dobozokon jól látható, hogy a gyártó egyik-másiknál december 21-éig, vagy éppen december 22-éig biztosítja csak a termék minőségét.

Fotó: Ripost

Szentestéig nem őrzi meg a minőségét

Egy másik olvasónk az Intersparban olyan mákos tekercset talált a hétvégén, amin a minőség megőrzési dátum most pénteket mutatott… Ráadásul a diós és a kókuszos tekercsből, a mákos kalácsból és a karácsonyi mintával díszített csomagolású mákos galuskából több is akadt, amelyik már karácsony előtt veszít a minőségéből.

Fotó: Ripost

A Tescóban a mákos bejglik és a csokoládés tekercsek között lehetett december 19. és 22-e közötti minőség megőrzési dátumú termékeket találni.

Fotó: Ripost

Ellenőrizzük a lejárati időt!

A karácsonyi rohanásban nem mindig jut eszünkbe, hogy ellenőrizzük a termékek lejárati idejét. De ha csak az utolsó pillanatban jövünk rá, hogy lejár a vendégseregnek bekészített bejgli, nem biztos, hogy van idő másikat szerezni. Megelőzhetjük a bajt és a feszültséget, ha még vásárlás előtt vetünk egy pillantást a terméken szereplő dátumra.

Fogyasztóvédelem: nem jogsértő, de bosszantó

A Ripost megkereste a fogyasztóvédelemért felelős Innovációs és Technológiai Minisztériumot, és a következőt válaszolták: „Fogyasztóvédelmi szempontból a vásárlók teljes körű tájékoztatása kérhető számon a gyártókon, kereskedőkön. Ha a minőségmegőrzési idő az előírásoknak megfelelően fel van tüntetve a terméken, akkor önmagában a karácsony előtti lejárat nem minősül jogsértésnek. A fogyasztóknak azonban valóban érdemes körültekintően válogatniuk az üzletekben, hogy az ünnep nyugalmát, békéjét megzavaró bosszúságokat elkerülhessék. A fogyasztóvédelmi szakemberek az adventi időszakban fokozott hatósági jelenléttel, célzott ellenőrzésekkel, próbavásárlásokkal védik a magyar családokat.”

Mi a különbség a minőség megőrzési és a lejárati idő között?

Nem mindegy, hogy egy terméken a feltüntetett dátum a fogyaszthatóságra vagy a minőségmegőrzésre vonatkozik. Az előbbi esetben a dátum után nem ajánlott az adott élelmiszert elfogyasztani, mert káros lehet az egészségre. Ilyen jelölés főként hűtött tejtermékeken, hústermékeken, mireliteken szerepel. A minőségmegőrzési idő azt jelzi, hogy utána az adott élelmiszerek még fogyaszthatók, de veszítenek az élvezeti értékükből.

Bejgli vagy „ünnepi tekercs” – mi a különbség?

A Magyar Élelmiszerkönyv pontosan meghatározza, mit lehet bejglinek nevezni. Ami hasonló, de attól eltér, akár csak egy kicsit is, azt már tekercsnek nevezik. A leírás szerint a bejgli legalább 40 százaléknyi tölteléket tartalmaz, cukortartalma minimum 7, zsírtartalma legalább 22 százalék, a súlya nem lehet kevesebb 250 grammnál. Szintén kikötés, hogy a mákos, illetve a diós bejgli nem tartalmazhat szóját, illetve szójaőrleményt.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek