tóth gabi
Felkavarta az országot a hír, hogy elhunyt a hős tornatanár, Vígh György, aki több gyereket is kimentett, ám saját két gyermekét elvesztette a veronai busztragédiában. Ő már nem tudta kivárni a 2 és fél éve húzódó nyomozás végét és az igazságszolgáltatást.
Lassan már a 3. évfordulón emlékeznek a veronai busztragédia áldozataira, ám még mindig nem állapították meg hivatalosan, ki a felelős a balesetért – a buszsofőr és az olasz ügyvédek pedig húzzák az időt… . Pedig 2017. január 21-én valamiért balesetezett, és kiégett a Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjainak busza az olasz A4-es autópályán, Verona közelében. Heten azonnal életüket vesztették, tízen pedig a kórházban haltak bele sérüléseikbe.
A tragédia megrázta egész Magyarországot, a diákok emlékére nemzeti gyásznapot rendeltek el, és szigorították a gyerekeket szállító buszok működtetési szabályait.
Az olasz hatóságok egy évvel később, 2018. márciusában fejezték be a vizsgálatot, az ügyészség pedig májusban emelt vádat gondatlanságból elkövetett, több ember halálával járó közúti baleset okozása miatt. Itthon halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés megalapozott gyanúja miatt nyomoznak, ám az első gyanúsítottat csak 2018. december 14-én hallgatták ki. Ekkorra már javában tartott Olaszországban a büntetőper, melynek hat vádlottja van: a buszsofőr, illetve öt olasz mérnök, akik az autópálya biztonságáért felelnek. Ők még 1993-ban ellenőrizték a csomópont műszaki átadását. Ha bebizonyosodik a bűnösségük, akár 18 évet is kaphatnak.
„Négy tárgyalási nap volt eddig, és még mindig az ügy előkészítő szakaszában tartunk. Pedig abban bíztunk, hogy még 2019-ben ítélet születik, legalább Olaszországban” – árulta el Krizsány László, aki a lányát, Flórát veszítette el a balesetben.
„Az ügyvédek mindent bevetnek, hogy lassítsák az eljárást: amikor a bíró tovább haladna, mindig előkerül egy újabb beadvány. Ez nem csoda: hiszen a sofőrön kívül mindenki 80-90 éves a vádlottak padján. Néhány havonta van egy-egy ülés, így könnyen elképzelhető, hogy lesz olyan köztük, aki már nem éli meg az ítéletet.”
A busz sofőrje, V. János nem jelent meg egy tárgyalási napon sem. Noha korábban elismerte, hogy ő vezette a buszt, most arra építi a védekezését, hogy mégis a már halott társa és egykori barátja ült a volán mögött.
„Nehéz úgy élni, hogy megtörténik az emberrel a legrosszabb, és a világ ugyanúgy halad tovább, hiába várod, nem vonnak senkit felelősségre – fogalmazta meg a veronai busztragédiával kapcsolatos érzéseit Krizsány László.
”Nagyon várjuk, hogy az ügy végre Magyarországra kerüljön, és hogy elindulhasson a polgári kártérítési per is.„
Addig ugyanis, amíg Olaszországban nincs ítélet, a magyar buszsofőr ellen itthon nem idulhat bírósági eljárás, így a végtelenségig húzódhat a csaknem 3 éve történt tragédia ügye…
Vígh György, a buszon ülő egyik tanár, aki a baleset után hősként mentette ki a diákokat, maga azonban két gyermekét veszítette el és súlyos sérüléseket szenvedett, már nem tudta megvárni a bűnösök felelősségre vonását. Kedden, 66 éves korában örökre elment. A pedagógus 3 hónapig lábadozott a baleset után, többé már nem tért vissza tanítani: nyugdíjba ment. Úgy tudjuk az utóbbi időben betegeskedett, ez vitte el. Bár a nyugdíjba vonulásakor a Szinyei Merse Pál Gimnázium örökös tanárává fogadta, dr. Neizer Zita megbízott intézményvezető arról tájékoztatta a Ripostot, hogy nem szerveznek neki külön megemlékezést. Az iskolára fekete zászlót függesztettek ki, a halálhírt közölték a diákokkal, és egy perces néma csenddel emlékeztek a hős testnevelőre.