kulcsár edina
Tizennyolc éves lányát veszítette el a metil-alkohollal pancsolt szesz miatt a Szerepen élõ Katalin. Kedden a méregkeverõ N. Sándor letöltendõ börtönbüntetést kapott, de az áldozatok családja kevesli a három évet.
A szerepiek többsége nem szívesen beszél a másfél évvel ezelőtt történtekről, amikor húszan is kórházba kerültek az alig 1600 lakosú Hajdú-Bihar megyei településről metil-alkohol mérgezés miatt. Tizennégyen életveszélyes állapotban voltak, ketten pedig meg is haltak a pancsolt szesz miatt, melyet a debreceni N. Sándor készített. A férfi hordókban tiszta szeszt és adalékanyagokat, ízesítőket kevert össze, a terméket pedig az eredetihez megtévesztésig hasonlító üvegekben árulta. Tettéért 3 év fogházra ítélte a Debreceni Járásbíróság halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt.
Amikor a %Ripost% a helyszínen járt, a legtöbben nem akartak beszélni a történtekről. Pedig másfél éve katasztrófa sújtotta övezetnek tűnt a falu: akkoriban sorra érkeztek a rohammentők és a mentőhelikopterek, hogy mentsék a megmérgezett embereket. A 18 éves Ötvös Katalinért azonban hiába jöttek: már otthon beállt nála az agyhalál.
Ötvösék házából éjjel-nappal gyerekzsivaj szűrődik ki. Kisebb- nagyobb lurkók játszanak a kutyával a kertben és majszolják az érett barackot. Kilencen vannak, de nem mind testvérek: köztük van az elhunyt Katalin két gyermeke is. Õket édesanyjuk halála óta a nagymamájuk, Kati neveli, aki elképedve értesült munkatársainktól az ítéletről.
„Csak ilyen keveset kapott? Hiszen a javát már le is ülte! Minket meg sem hallgatott a bíróság”
– háborodott fel.
„Tisztán emlékszem a történtekre. A nővérem és a sógorom hozta azt a Jägermeistert. Már egy ideje árulgatták, és persze volt keletje. Nem csak azért, mert olcsóbb volt, hanem mert lehetett érte később is fizetni. Persze azt mondták, hogy boltból származik, a gyerekek pedig nem kételkedtek benne. Születésnapot ünnepeltek. Másnapra mindketten rosszul lettek. Mire a rohamkocsi kiért, a lányom már nem volt magánál. Itt hagyott bennünket és a kicsi gyerekeit” – sírta el magát Kati.
Az asszony sokáig nem volt képes elmondani a gyerekeknek, hogy meghalt az édesanyjuk, pszichológus segítette ebben. Hogy mi történt ezek után, és hogyan élnek ma az árvák, arról a csütörtöki %Ripost%-ban olvashatsz. Keresd az újságárusoknál!