kulcsár edina
Sorra nyitnak a "szedd magad" eperföldek, megkezdõdött a szezon. A szabadföldi eper egy hete kezdett teremni Magyarországon, így most még zömében fóliást és importot találunk. Sok helyen látni görög és spanyol epret is még a boltokban és a piacokon, de az emberek már csak a magyart keresik. Aki maga szedi le, harmadáron juthat hozzá.
A budakalászi „szedd magad” eperföldön már többen szedték a finom gyümölcsöt. Még sok volt a zöld, de már piroslott is bokronként néhány szem.
„Sajnos az időjárás nem kedvezett az epernek, sok volt az eső, de már érik az eper, ezért megnyitottunk" – mondta el Kaldeneker György.
„ A termés bőséges ugyan, de a következő hetekben érik majd be, hétvége fele már több lesz. Nincs minimum, annyit szedhetnek, amennyit akarnak. Ha valaki nem hozott kosárkát, azt is tudunk adni."
A saját magunk által szedett epernek 520 forint az ára, 10 kilónál nagyobb mennyiség esetén pedig csak 490 forint.
Kiderült: sokan nem csak saját célra szedik a gyümölcsöt, van, aki az itt szedett epret tovább értékesíti a piacon. Ennek oka, hogy még kevés árus kínál a piacon szabadföldben termett epret.
A nagybani piacon sem jelent meg, csak a termelőtől tudják egyelőre megvásárolni a piacosok. Rengeteg út melletti eperárust megkérdeztünk, a legtöbb helyen még fóliás magyar epret árulnak. De Budapest határában találtunk olyan árust, aki már szabadföldi magyar epret tart.
„Ez az első nap, hogy szabadföldi epret árulunk" - mondta lapunknak Lakatos Éva. A családi vállalkozásban az apa minden este Lajosmizséről hozza a friss magyar epret, amit másnap a lánya értékesít, frissen. Az ára 1180-1580 között mozog.
„Méret szerint árazzuk, az apróbb olcsóbb" – magyarázta Éva.
„Mivel a nagybanin még nincs, így nem tudtam hozni szabadföldit" – mondta egy másik utcai árus. „Mivel az emberek már azt keresik, akkor is hoztam volna, ha drágább, hogy lássam, milyen és hogy megy."
Az árus azt reméli, ha a következő héten gyorsan érik a szabadföldi eper, akkor olcsóbb lesz a fóliás és az import is.
„ Nem újdonság az, ami nemrég elterjedt, eddig is rárakták a spanyol eperre a magyar címkét, és a fóliást szabadföldinek adták el" – mondta az árus. Egy egyszerű módszert is elárult, hogyan tudjuk megállapítani, melyik a magyar eper.
A magyar fajtáknak sokkal sűrűbb a magháza
– mutatta.
A piacokon főként magyar fóliás epret árulnak. Igaz, hogy ennek még mindig ezer forint felett van kilója, és az importot már 600 forintért is meg lehet venni, mégis a magyart részesítik előnyben a magyarok.
„ A vevők bizalmatlanok a külföldivel szemben, mert nem lehet ellenőrizni, mennyire vegyszeres. Főleg, aki kisgyereknek veszi, inkább kevesebbet kér, de megbízható helyről "–magyarázta Angyal István zöldség- és gyümölcsárus.
A %Ripost% munkatársai szétnéztek a multik kínálatában is. A legtöbb bevásárlóközpontban van dobozba csomagolt, negyed kilós spanyol és görög eper, viszont csak kevesen árulnak magyart.
KERET
Budapest Nagybani Piac, fóliás 1200-1600 Ft I. osztály
Miskolc Nagybani Piac, fóliás 1000-1200 Ft
Debrecen Nagybani Piac, fóliás 850-1300 Ft
Budakalász, szedd magad föld, szabadföldi 520-490 Ft
Utcai árus, szabadföldi 1180-1580 Ft
Utcai árus, fóliás 900-1000 Ft
Budapesti piac 1280-1380 Ft