tóth gabi
Nem mennek el Ináncsról és a környékbeli falvakból a fiatalok, ha helyben tudnak házat venni, dolgozni, a gyermekeiket bölcsõdébe tudják adni - ezt tapasztalja az 1200 lelkes település polgármestere. Bele is vágtak az új bölcsõde építésébe. Erre szerte az országban sok helyen nyílik most lehetõség.
Megjelentek a Magyar Közlönyben a családvédelmi akciótervhez tartozó rendeletek, amik tartalmazzák azt is, milyen feltételek mellett épülhetnek új bölcsődék vagy bővülhetnek a régiek.
A %Ripost% munkatársai egy északkelet-magyarországi településen jártak. Ináncs tavaly nyert pályázatot, így kezdhetett bele a falu a régóta esedékes bölcsődeépítésbe. Õsztől három gyerekcsoport veheti birtokba az intézményt. Bár az épület még nincs bevakolva, a beiratkozás hamarosan megkezdődik, és a polgármester szerint semmi kétség: megtelnek a csoportok.
Mivel nincs minden családban ráérő nagymama, a kisebb gyerekek felügyeletét sok szülő nem tudja megoldani, így otthon kellett maradniuk. Sem a közmunka programban nem vehetnek részt, sem munkahelyre nem tudnak bejárni, pedig a családnak nagyon kellene a második fizetés
– mondja Kiss Péter.
„Az igény már nagyon régen felmerült a bölcsődére, csak pénzünk nem volt rá. Tavaly januárban nyertünk 167 millió forintot uniós pályázaton, amihez 19 millió forintot adott az állam. Ez nemcsak az építkezésre, hanem a berendezésre is elég lesz."
Õsztől nemcsak a helyiek gyerekei, hanem a közeli Hernádszentandrás és Csobád csemetéi is ide járhatnak majd. A polgármester személyesen ismeri az érintett családokat.
„ Azt reméljük, megnő a családalapítási kedv is "
– reménykedik a polgármester. Szerinte minden kisebb településen hasonlóak a problémák.
„ A bölcsőde nemcsak a kisgyermekek nappali felügyelete, ennél sokkal több: az ilyen szolgáltatások alapján döntenek a fiatalok arról, itt maradjanak-e, vállaljanak-e több gyermeket."
A faluban a védőnő segítségével mérték fel az igényeket.
„ Az én unokáim is ide járnak majd "– mondja Csesznák Gáborné. „Nagyon nagy szükség volt már erre Ináncson, türelmetlenül várjuk a bölcsődét. Én is dolgozom még, mint sok más nagyszülő a faluban, így nem tudok segíteni a gyerekeknek."
A most megjelent bölcsődefejlesztési program lehetővé teszi, hogy mindenütt, ahol igény van a 3 éven aluli gyerekek gondozására, legyen erre lehetőség. A következő két-három évben 12 ezer új férőhelyet szeretnének létesíteni, főleg a kisebb településeken. Így 60 ezer gyermek járhat majd bölcsibe 2020-ban.