kulcsár edina
Hazánkban, a Semmelweis Egyetemen elvégezték az elsõ olyan sikeres terápiát, ahol az operálhatatlan daganatot belsõ sugárterápiával kezelték. Hamarosan sor kerül a következõ kezelésre is és egyre gyakrabban és egyre több helyen végeznek majd nálunk ilyen egyedi terápiát.
Hatalmas előrelépés történt a májdaganatok és a májrák kezelésében Magyarországon. Az először alkalmazott úgynevezett radioembolizációs eljárás hatására a májdaganat a felére csökkent egy 72 éves magyar férfinál. A sikeres módszer egyre szélesebb körben lesz elérhető. Már tervezik a következő beavatkozást, várhatóan január végén megtörténhet a második hazai kezelés – tudtuk meg a Semmelweis Egyetem Kommunikációs osztályától. A tervek szerint kezdetben havonta egy terápiát végeznek.
Mint a %Ripost% megtudta, Radiológiai Klinika a vele szoros együttműködésben dolgozó Nukleáris Medicina Tanszékkel úgy tervezi, hogy az idei év végéig minden hónapban megvalósít egy terápiát. A későbbiekben pedig már heti egy beavatkozás várható, az európai gyakorlatnak megfelelően.
A hosszú távú cél az, hogy minden hazai orvosegyetemen elérhető legyen a terápia – tudtuk meg a Semmelweis Egyetem Kommunikációs osztályától. Az egyetem munkatársai egyébként már az első fél év tapasztalatai után felveszik a kapcsolatot a társegyetemekkel a terápia terjesztésének érdekében. A világon immár már másfél évtizede használják ezt az eljárást. Az új módszer elterjedése rendkívül indokolt, ugyanis olyan májdaganatos eseteknél, például áttétek képződésénél is lehet használni, amikor a sebészi eljárás már nem kerülhet szóba.
Sőt arra is van lehetőség, hogy egy daganatot kisebb méretűvé tegyenek és így már műthetővé is válhat sok beteg.
Az elmúlt négy évtizedben mind a máj elsődleges, mind a más szervből kiinduló, de a májba már áttétet adó daganatok száma növekedett. Éves szinten előfordulásuk 8-9 ezerre tehető, ebből körülbelül 6 ezer sebészileg operálhatatlan. A decemberben kezelt férfi daganatának a fele már elpusztult a vizsgálatok alapján. A 10 centiméteres daganat korábban nem reagált semmilyen kezelésre.
Dr. Bérczi Viktor, a Radiológiai Klinika igazgatója támogatta, hogy ezt a módszert, mint új tumorterápiát Magyarországon is be lehessen vezetni. Az első beavatkozást kétéves előkészítő munka előzte meg.