tóth gabi
Az országos jégkármérséklõ-rendszer beváltotta a hozzá fûzött reményeket, a gazdálkodók az idén 22,5 ezer hektárra jelentettek be jégkárt, ami 70 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, és majdnem 50 százalékkal marad el az elmúlt 5 év átlagától. Az egyre szélsõségesebb idõjárás miatt jövõre a tervek szerint elõbb, április 15-én indítják a jégkármérséklõ-rendszert.
„Idén az elmúlt 30 év legzivatarosabb tavasza és nyara volt. A villámlások száma 4 százalékkal nőtt május-szeptember között az előző évihez képest, és átlépte a 2,9 milliót, ami majdnem kétszerese volt az elmúlt 4 év átlagának"
– mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.
Mint a %Ripost% megírta, május 1-jén lépett üzembe az országos jégmentesítő rendszer. A technika lényege, hogy célzottan ezüst-jodid molekulákat juttatnak a légkörbe, amelyek olvasztják a jeget – így a jégeső jóval kisebb szemekből áll, és kisebb kárt okoz.
Hazánkban 986 talajgenerátor telepítettek egymástól tíz kilométeres távolságra, így az egész országra kiterjedő védelem épült ki. A gépek egy része automatikusan működik, egy másik részüket a helyi gazdálkodók kezelik. Számukra egy szoftver segítségével közvetlenül az Országos Meteorológiai Szolgálattól érkezik a friss, kifejezetten jégesőre vonatkozó előrejelzés.
A jégeső nemcsak a gazdák, de a vásárlók életét is megkeseríti. Ráadásul az utóbbi évek időjárás-változásai egyre gyakoribb és intenzívebb jégesővel fenyegettek, fenyegetnek. 2017 tavaszán csak a mátrai borvidéken 300 millió forint feletti kárt regisztráltak, egy évvel korábban pedig mintegy 45 ezer hektárnyi termőterületen pusztított a jégverés. A szakemberek számos módszert dolgoztak ki, hogy megfékezzék a jégkárt, hazánkban – Európában elsőként – az egész országot lefedő rendszert telepítettek, amely sikeresen vizsgázott.