tóth gabi
A Sargentini-jelentést jogsértõ módon fogadták el, a válságban lévõ EU-t meg kell reformálni, és Angela Merkel ideje lassan a végéhez közeledik - mondja Rupert Scholz, Németország volt védelmi minisztere, a CDU politikusa.
A Sargentini-jelentést jogsértő módon fogadták el, mondja Rupert Scholz, a müncheni egyetem jogászprofesszora a Mandinernek adott interjúban.
A CDU politukusa szerint
a hetes cikkely szerinti eljárás kezdeményezése Magyarországgal szemben nem volt jogszerű.
A Magyarországgal kapcsolatos szavazáson 448 képviselő igennel szavazott, volt 197 nemmel szavazó, valamint volt 48 tartózkodó képviselő is. Ez azt jelenti, hogy a szükséges kétharmados többség egyáltalán nem volt meg. Az Európai Parlament persze azzal érvel, hogy megvolt a kétharmados többség, ugyanis a 48 tartózkodást úgy vették, mintha a tartózkodók nem vettek volna részt a szavazáson. Ez az álláspont azonban tarthatatlan - mondja -, a tartózkodásokat leadott szavazatnak kell tekinteni.
Biztos benne, hogy Magyarország meg fogja nyerni a határozat elleni pert az Európai Bíróságon.
Az interjúban Scholz azt is kifejti, hogy alkotmánysértő és uniós joggal ellentétes volt Merkel 2015-ös, határnyitásról szóló döntése.
Úgy véli, a kancelláróriási hibát követett el, amikor bejelentette, éppen a Budapesten uralkodó állapotok miatt, hogy Németország humanitárius okokból minden menekültet befogad. Az eredmény az lett, hogy másfél millió ember áramlott be Németország területére. Ebben a tömegben menedékjogra valóban jogosult ember alig volt. Ez a döntés ellentétes volt a német joggal. A német alkotmány 16a szakasza úgy fogalmaz, hogy Németországban nem jogosult menedékjogra az a személy, aki egy másik uniós országból vagy egy biztonságos harmadik országból lép be Németország területére.
Ez azt jelenti, hogy
mindenkit, aki idejött, a német alkotmány 16a szakasza alapján azonnal vissza kellett volna küldeni.