tóth gabi
Egyre több magyarországi bíróságon nyílik mód arra, hogy az új, egyszerû módszert használják. A Ripost bemutatja az új rendszert!
Egyre több magyarországi bíróságon nyílik mód arra, hogy távmeghallgatással hallgathassák ki a vádlottakat, illetve a tanúkat. Sőt, az új rendszerrel elkerülhető a beidézettek és a bizonyítékok utaztatása, csökkenthető a szökésveszély, s egy-egy tárgyalás során akár több magyar és külföldi bíróság is összeköthető.
Óriás képernyők, kamerák, monitor, érintőpanel: a XXI. század okos megoldásai már a bíróságok munkáját is hatékonyan segítik. A vadonatúj, bírósági távmeghallgatási rendszert elsők között a %Ripost% előtt leplezték le a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
A technika segítségével elkerülhető az állampolgárok utaztatása, könnyebb a védett tanúk kezelése, de akár a tolmács is bejelentkezhet egy másik városból, miközben videokonferenciás kapcsolatban van a bíró egy másik, akár külföldi kollégájával. Sőt, az új rendszerrel felvétel készíthető a tárgyalásról, melynek visszanézése hitelesebb képet ad a papír alapú jegyzőkönyvnél
–ismerteti az idén felavatott bírósági távmeghallgatási rendszert a %Ripost%-nak dr. Péter Zoltán János, az Elektronikus Eljárások főosztályvezető-helyettese.
Kapcsoljuk a börtönt!
Számos büntetés-végrehajtási intézet is része a titkosított csatornájú rendszernek, így a fogvatartottak is élőben kapcsolhatók, anélkül, hogy komoly biztonsági feltételek mellett utaztatni kellene őket, esélyt adva egy esetleges szökési kísérletre.
„A védett tanúk esetén a távmeghallgatási rendszer képes torzítani a védett tanú arcát és hangját, így személye nem kerül nyilvánosságra, de nagy segítséget jelent a 14 éven aluli tanúk kihallgatása esetében is. A képtorzítás egyébként csak a nagy képernyőn látható, a bíró a saját asztalán lévő kis monitoron torzítás nélkül látja a megszólalót" – sorolja az előnyöket.
Bizonyítékok a rendszerben
A rendszer szemléltetése érdekében dr. Péter Zoltán János a Pesti Központi Kerületi Bíróságról egyetlen gombnyomással kapcsolja az Egri Törvényszéken dr. Schmidt Péter kollégiumvezetőt.
Időt, költséget és emberi erőforrást is spórolunk a technika segítségével. A kamera nemcsak a másik tárgyalóterembe nyújt betekintést, de általa a papír alapú dokumentumok, fényképek, tárgyak megmutatása is lehetséges. A speciális, erre a célra tervezett kamera képét tökéletes minőségben lehet látni a másik végponton
–árulja el, majd leveszi az óráját és a szerkezet elé helyezi. A budapesti képernyőn tökéletesen látszik a tárgy, annak apró sorozatszáma is gond nélkül leolvasható. A távmeghallgatási rendszer további előnye, hogy nemzetközi bűnügyi esetekben is alkalmazható, akár külföldi tanúkról, akár külföldi bíróságokkal való együttműködésről van szó.
Külföldi példák alapján készült
A bírósági távmeghallgatási rendszer kialakítása előtt már működő, külföldi rendszereket tanulmányoztak, majd azok tapasztalatait figyelembe véve alakították ki a költséghatékony, magyarországi modern rendszert. Kiderült: a távmeghallgatáshoz nem szükséges technikai személyzet, a bíró maga kezeli az egyszerű irányító panelt.
„A használata könnyen megtanulható, akár egy-két gombnyomás is elegendő egy tárgyalás alatt. Nagyon okos a rendszer, ha sok résztvevős konferencia zajlik, akkor automatikusan annak a képét mutatja, ahol a mikrofonba beszél valaki"
– árulja dr. Péter Zoltán János.
Jelenleg Magyarországon 72 tárgyaló alkalmas a rendszer befogadására. A végpontok telepítése folyamatos, a cél, hogy minden bíróságon legyen lehetőség távmeghallgatásra.