tóth gabi
Érvénybe lépett egy rendelet, mától csak az eddigieknél kevésbé légszennyezõ fûtõkészülékeket lehet árulni és felszerelni. A levegõminõség szempontjából ez jó dolog, de 500 ezer háztartásnak sok pénzébe és idejébe kerülhet. Ugyanis ha most derül ki, hogy tönkrement a kazán, a csere nagyon drága és körülményes, ráadásul a kéményt is ki kell béleltetni, ami megint százezres költség.
Le kell végre cserélni a régi, elöregedett fűtési rendszereket– ebben mindenki egyetért.
A légszennyezés 70%-át a lakossági fűtés okozza, nem pedig az autók és a gyárak.
Ezért hozták meg a szabályt, ami mostantól a családi házak mellett a társasházakra is kötelező.
Sokan halogatták a cserét
Mostantól csak Erp minősítéssel ellátott kondenzációs kazánokat lehet árulni és felszerelni – írja a rendelet. Ezeknek a nitrogénoxid kibocsátása nem haladja meg az 56 mg/kWh értéket.
Nagyon sok az elöregedett készülék és épület. Azt, hogy jön az új szabály, rég lehet tudni, sokan mégis évekig halogatják a kazáncserét
– mondta a %Ripost%-nak Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke.
Mostantól a kéményt is ki kell béleltetni
Mindez sok százezer embert érint, például azért is, mert a legtöbb magyar társasházban olyan kémény van, ami nem jó az új kazánokhoz. Ha elromlik egy kazán, akkor nem csak az új kazán árával kell számolni, hanem a kémény korszerűsítésével is.
Eddig ez nem volt kötelező az olyan társasházaknak, ahol gravitációs gyűjtőkémény van.
Ha kíváncsi vagy , hogy mennyi ideig tart a kazáncserével járó adminisztrációs hercehurca, és milyen nézeteltérést okozhat ez a szomszédok között a kazáncsere , akkor keresd csütörtökön a Ripost napilapot az újságárusoknál.