tóth gabi
Évek óta kibírhatatlan éjszakai zajtól szenvedtek a Pólus center környékének lakói a budapesti Rákospalotán. Éjjelente heti több alkalommal is zajos, veszélyes gyorsulási versenyeket tartottak itt. Évekig nem történt semmi, majd egy lakossági petíció hatására lépett a rendõrség. Az elmúlt két hétben itt nem volt verseny, de máshol a városban igen - a Ripost megmutatja a száguldozók módszereit!
A feltunninolt, túlpörgetett motorok üvöltő zajától éjjelente lehetetlen volt pihenni. A lakossági panaszok ellenére évekig semmi nem történt, mire a rendőrség kiért, a kocsit eltűntek
– meséli Nagy Attila, a környéken található panelek közös képviselője.
„A polgármesternek is többször jeleztük, de nem történt semmi" – panaszkodik.
„Egy fodrászüzletet nyitottam itt, és a férjemmel ide költöztünk tavasszal. Mi is sokat hallottuk az éktelen zajt, és az üzletem is állandóan a panaszoktól volt hangos." – meséli Koós Éva. – "Aláírásgyűjtésre szántam el magam, hogy azzal forduljunk a polgármesterhez, és megoldást sürgessünk."
„Az emberek nagyon örültek a kezdeményezésnek" – veszi át a szót Nagy Attila.
"Rengetegen maguktól jöttek, hogy hol lehet aláírni? Nagyon figyeltünk arra is, hogy lakásonként csak egy aláíró legyen, ezzel is nyomatékosítva a lakosság akaratát” – magyarázza Attila.
"Nagyon hamar több mint 170 aláírás gyűlt össze. Július elején átadtam a kerületi jegyzőnek az íveket. Nem tudom, milyen intézkedések történtek, de most két hete nyugalom van" – meséli Éva.
A Pólus center környéken nehéz a rendőrség dolga, mert egy kétszer két sávos útról van szó sok menekülési lehetőséggel, de mint kiderült, nem lehetetlen elkapni a tetteseket.
A %Ripost% megkereste a XV. kerület jegyzőjét, és dr. Lamperth Mónika kérdéseinkre azt válaszolta: a panaszok miatt a kerületi, majd a fővárosi rendőrséghez fordult segítségért, és a közterület-felügyelőket is arra kérte, próbáljanak tenni valamit.
Az érintett szakaszon péntekenként és szombatonként már folyamatos a sebességkontroll. Az érintett szakaszokra több térfigyelő kamerát fogunk kihelyezni, illetve egy másik szakaszon, forgalomlassító műtárgyakat fogunk beépíteni.
A %Ripost% megkereste a rendőrséget is, és a kerületi kapitányság megerősítette: komolyan veszi a lakók problémáját. Több esetben helyszíni ellenőrzést hajtottak végre. A rendőrség rendszeresen ellenőrzést és folyamatosan sebességmérést is tart, és, mint írják, „kontrollálja a gépkocsik sportcélú, engedély nélküli átalakítását is.” Javaslatot tettek egyes útszakaszok technikai forgalomlassítására. Az eddigi eredmény több szabálysértési feljelentés, és több forgalmi engedély bevonása, engedély nélküli gépjárműátalakítás miatt.
De sajnos ezzel az illegális gyorsulási versenyek gyakorlat nem ért véget. Mint lapunk kiderítette, a száguldozók kerületről kerületre költöznek, és ha valahonnan kiszorítják őket, mennek tovább máshová.
A %Ripost%-nak nyilatkozott egy férfi, aki rendszeresen részt vesz ilyen gyorsulási versenyeken. A neve elhallgatását kérő férfi szerint „kasztok” vannak a versenyzők között: vannak a luxusautósok, és vannak a lepattant régi autókat fülrepesztő hangúvá tuningoló „buherálók”, akiknek a hanghatás szinte fontosabb, mint hogy jó legyen a kocsi… Szerinte a Pólusnál a zajos „buherálók” versenyezhettek – ők azok, akik egy fix helyre hirdetnek meg ilyen illegális „rendezvényeket”.
Mi általában nem szervezzük a versenyt, hanem spontán elindulunk az éjszakába, szép lassan összeverődnek hasonlóan igényes kocsik, ha a sofőrök egy spontán versenyzésre vágynak. Megállunk egy benzinkúton, és ott beszéljük meg, merre menjünk tovább, hol lehet alkalmas terep egy jó kis erőösszemérésre – meséli a versenyző, aki azt állítja: a luxusautósok igyekeznek a városon kívülre menni, és például a Pólus center környékét is elkerülik, mert rövidek a szakaszok, és az 500-1000 lóerős autóknak ott értelmetlen összemérni az erejét. De cáfolja szavait, hogy például a hírhedt tavalyi Szentendrei úti baleset is a városban történt, ahol egy luxusautós „versenyző” csapódott bele egy pirosnál álló járműbe, megölve két fiatalembert.
A Pólus center környéki tapasztalat azt mutatja: érdemes panaszt tenni!
A kerületről kerületre vándorló „buherálók” és a luxusautósok ellen is az a jó módszer, ha a rendőrség és a helyi önkormányzat szervezetten lép fel ellenük, hiszen minden illegális versenyző szabályt sért akár az autó átalakításával, akár a zajkeltéssel, akár az életveszélyes száguldozással.