tóth gabi
Nem a Momo-õrület miatt lett öngyilkos az a 15 éves magyar lány, akinek az édesanyja sorstársakat keresett a Facebookon - közölte a Riposttal a rendõrség. A hatóság figyeli a netet, de fontosnak tartja az önvédelmet is.
Mint arról a %Ripost% korábban beszámolt, futótűzként terjed a Momo nevű ijesztő, gülüszemű figura az interneten, aki gyerekeknek írogat rémisztő üzeneteket, és fenyegetéssel próbálja rávenni őket különféle feladatok végrehajtására.
Végigjárta a magyar sajtót a hír, hogy egy 15 éves kislány halálában, aki hónapokkal ezelőtt öngyilkos lett, szintén szerepet játszhatott a Momo-jelenség.
A %Ripost% kérdésére azonban a rendőrség határozottan cáfolta, hogy a kislány halálának köze volna ehhez vagy a korábbi, Kék Bálna nevű internetes kihíváshoz.
A hatóság ugyanakkor figyelemmel kíséri a Momo-jelenséget és megteszi a szükséges lépéseket. A megfelelő szervek és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács figyeli az internetet és próbál védekezni a jelenséggel szemben. De nagyon fontosnak tartják az olyan civil ellencsoportok önvédelmi szerveződését is, akik a Kék Bálna „játékot” is megfékezték.
„Nagyon fogékony az ezekkel a veszélyes játékokkal megtámadott 9-12 éves korosztály, ezért nem legyinthetünk a jelenségre akkor sem, ha Magyarországon még nem követelt áldozatot. Oda kell figyelnünk a gyerekekre” – mondta a %Ripost%-nak dr. Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója.
„A nyári szünet különösen veszélyes. A gyerekek jóval kevesebb időt töltenek a felnőttek kontrollja alatt, és többet interneteznek. Problémáikkal gyakran a kortársaikat keresik meg. Ezért nagyon fontos a megfelelő „digitális immunerősítés”, hiszen ebben a korban nemcsak a veszélyes játékokra fogékonyak, hanem a megfelelő prevencióra is. A legfontosabb a családi bizalom, de ne elégedjünk meg ezzel, hanem figyeljünk gyerekeink viselkedésére is! Használjunk az internetről ingyenesen letölthető filter programokat gyermekünk gépén! Ha társától, barátjától, kortársától kapja a Momo-megosztásokat, hívjuk fel az ő szüleiket is, figyelmeztessük őket! Össze kell fogniuk a szülőknek, akkor hatékonyan megállíthatjuk Momót!” – javasolja a dr. Garamvölgyi László.