kulcsár edina
Európa-szerte is ritkaságszámba menõ mûtétet végezték el sikeresen hazánkban. A forradalmi beavatkozással rögzített rekeszizom-pacemaker nemcsak a született légzési nehézséggel élõknek, de alvási apnoe-ban szenvedõknek és gerincvelõsérülteknek is óriási segítséget jelenthet.
Szenzációs orvos bravúrra került sor a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján:
Az Európában is ritkaságnak számító beavatkozás kapcsán dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a következőket mondta:
„ A gyerek az operáció óta jól van, gépi lélegeztetésre már nincs szüksége, a légzése azóta is szabályos és folyamatos. Az önállóságát adtuk vissza neki."
Szavai súlyát jól érzékeltetik Hodruszky Csaba szavai, akinek 6 éves kislánya ugyanilyen komoly műtét előtt áll.
– Flóra egy vele született légzési rendellenesség miatt egy nyílással a torkán él, emiatt az alváskori lélegeztetőgép mellett nemcsak állandó felügyeletet igényel, de számtalan gyerekprogramról kénytelen lemondani. Nem strandolhat, úszhat, hiszen már az otthoni fürdetésnél is rendkívül vigyázni kell, nehogy víz kerüljön a nyakán található branül nyílásába. A kirándulásokat is gondosan meg kell tervezni, hiszen a magasabban fekvő területek megnövelik az oxigénigényét, ami veszélyforrás lehet. Ráadásul utazáskor Flóra teljes speciális felszerelést magunkkal kell vinnünk.
Ez egy közel 30-40 kilós oxigénpalackból, egy lélegeztető gépből, egy párásítóból, egy leszívógépből és további orvosi műszerekből áll. Ennek a mobil intenzív állomásnak ráadásul a használatát is meg kellett tanulni ahhoz, hogy a kislányunkat hazaengedjük a kórházból – mondja a %Ripost%-nak az édesapa, akinek az óvodakeresés is feladta a leckét, hiszen olyan intézményt kellett találni a beteg gyermekének, ahol állandó szakápolói felügyeletet tudtak biztosítani a számára. Az édesapa hozzátette: ezzel a műtéttel tavaly elhunyt felesége álma valósulhat meg.
Dr. Szabó Attilát, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának az igazgatóját a sikeres műtét részleteiről, illetve az eszköz különlegességéről kérdeztük.
– A pacemakert kulcslyuksebészeti módszerrel ültették be a kis páciensbe, aki egy ritka, a központi idegrendszer légzőközpontját érintő betegséggel küzd. Ennek lényege, hogy a légzőközpont alvás közben nem működteti a rekeszizmot, így alváskor gépi lélegeztetésre volt szükség. A pacemaker a rekeszizmot folyamatosan stimulálja, ezáltal nincs szükség gépi lélegeztetésre, ami jelentős életminőség-javulást eredményezhet – közölte a szakember. Hangsúlyozta: a rekeszizom-pacemaker minden olyan, tartós gépi lélegeztetést igénylő betegnél alkalmazható, akinek a rekeszideg és a rekeszizom funkciói elégségesek elektromos stimuláció fogadására. Az eszköz így használható lehet alvási apnoe és a gerincvelő sérülése okozta betegség esetén is.