kulcsár edina
Elszállt az euró árfolyama, legalább 32 ezer forintot kérnek 100 euróért. Mire számítsanak azok, akik most indulnak nyaralni? A Ripost utánajárt!
Tavasszal még 300-310 forint körüli áron hozzájuthattunk az euróhoz, tegnap a legolcsóbb valutaváltónál 100 euróért 32.286 forintot kértek el, három és fél éve nem kellett ennyit fizetni érte. A pénzügyi szakértők szerint kevés az esély arra, hogy a nyár folyamán a forint újra olyan erős legyen, hogy 300 forintért kapjunk egy eurót.
Azokat, akik már korábban befizették külföldi nyaralásukat magyar utazási irodánál, nem éri meglepetés – tudta meg a %Ripost%.
- Azt tapasztaljuk, hogy nagy az utazási kedv, az útjaink 80 százalékát már az év első harmadában lefoglalták
– mondta lapunk kérdésére Gruber Csaba, a Gruber Travel tulajdonosa.
– Jellemzően mindig nyáron drágább a valuta, ezért amikor az utazási irodák az árakat kalkulálják, 321-325 forintos euró árral számoltak, a helyeket pedig szabott áron kötötték le és többnyire előre ki is fizették. Így bennünket nem érint érzékenyen az árfolyam emelkedése.
Annak érdemes azonban figyelnie, aki interneten, szállásportálokon foglalt apartmant vagy szobát, mert ott, ahol a helyszínen kell euróban vagy dollárban fizetni, átszámítva drágább lesz a szálláshely. A zsebpénz, étkezés kalkulálásakor is a magasabb árfolyammal kell kiszámítani, mennyi pénzre lesz szükség.
- Most azok járnak a legjobban, akik all inclusive, vagyis mindent tartalmazó utat kötöttek le – vélekedik Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége marketing és kommunikációs bizottságának elnöke. – Az utazásszervezők nem terveznek áremelést szezon közben. Erre egyébként a jogszabályok értelmében lehetőségük sincs, ha az utazás megkezdéséig nincs hátra legalább 20 nap. Ha azt megelőzően 8 százalékkal vagy annál is jobban megemelik az út árát, akkor az utas kötbér és indoklás nélkül elállhat a szerződéstől.