tóth gabi
Úgy tûnik, végleg beköltöztek a medvék Magyarországra. Egyre gyakrabban találkozhatunk nálunk velük, de farkassal és vándorsólyommal, kékvércsével is, amik korábban teljesen eltûntek hazánkból. Mi ennek az oka?
Legalább három medve már biztosan beköltözött Magyarországra, és láttak már a Bükkben anyamedvét a bocsával is. A Bükki Nemzeti Park szakemberei legalább három konkrét medvéről tudnak, de nem zárják ki, hogy már több is kószálhat szerte az országban.
"Medvék már évtizedekkel ezelőtt is voltak Magyarországon, de csak elvétve. Az Alföld peremén, Mezőszemere, illetve Szihalom környékén is jártak. A 80-as években a Sajó-völgyben is biztosan jártak medvék, de akkor trófeaként végezték rövid látogatásukat" – mondta el a %Ripost%-nak Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai szakreferense
Az elmúlt években nem csak a medvék, hanem a hiúzok és a farkasok is visszaköltöztek hazánkba.
Egyre több helyen telepszenek meg korábban ritkán megfigyelt fajok is az ország területén. A madárfajok közül például örvendetes, hogy nő a hazánkban költő vándorsólymok, a szalakóták és a kékvércsék száma. Ezek különböző okok miatt korábban mind vagy eltűntek már Magyarországról, vagy vészesen kevés volt belőlük.
Örvendetes, hogy visszatérnek hozzánk ezek a fajok, mert ez azt is mutatja, hogy meghozza a gyümölcsét a több évtizedes tudatos természet- és környezetvédelem, és a társadalmi tudatformálás
– tette hozzá a szakember.