tóth gabi
Magyarországon sertésben nem, csak egyetlen vaddisznóban mutatták ki az afrikai sertéspestist, ám ez is elég volt ahhoz, hogy a hatalmas távol-keleti piacok, illetve Szerbia kitiltsa a magyar disznóhúst. Mindez érezhetõen kihat majd a magyarországi árakra.
Mintegy 50 ezer tonna magyar sertéshúsra mondott nemet Japán, Tajvan és Szerbia, miután Heves megyében afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznótetemet találtak, bár a kórt nem mutatták ki a magyar haszonállatokban.
Miért ez a nagy szigor?
Sokan nem értik, hogy ha az afrikai sertéspestis egyáltalán nem veszélyes az emberre, miért volt erre szükség. Az állatokat megbetegítő vírus igen ellenálló a környezeti hatásokkal szemben, és a feldolgozott húsban is hónapokig megél. Gyorsan képes terjedni a vaddisznók és házi sertések között, azok pusztulását okozva. A magyar sertéshús behozatalát tiltó országok tehát saját haszonállat-állományuk védelmében hozták meg a szigorú intézkedést.
30 százalékot is csökkenhet az ára
Korábban azt mondta Pókos Gergely, az MCS Vágóhíd Zrt. vezérigazgatója, hogy ha nálunk is jelentkezik a járvány, akkor rövidtávon nagyjából 15-30 százalékkal csökkenne a disznóhús ára. Most a %Ripost% kérdésére, hogy mi vár arra a húsra, amit nem fogadnak a külföldi partnerek, azt válaszolta: vélhetően a környező EU országok piacain és belföldön értékesítik a távolkeletre és Szerbiába szánt húst, ami várhatóan az árak csökkenéséhez vezet. Ez persze nem jó a termelőknek, de a magyar vásárló biztosan örül neki.
A sertéspestisnek azonban komoly veszélyei és árnyoldalai vannak, ezért szigorú intézkedéseket vezetett be az illetékes hatóság. A teendőkről és az aggasztó következményekről a hétfői %Ripost% napilapban olvashatsz. Keresd az újságárusoknál!