kulcsár edina
Megint sorra fosztogatják a feladott csomagokat a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülõtéren. Januárban egyetlen éjszaka alatt legalább három utast károsítottak meg a bûnözõk. Pedig van megoldás, ami nem is lenne drága!
Már megint lopnak Ferihegyen, és senki nem tesz semmit! Sokan dühöngenek a budapesti repülőtér Facebook-oldalán, miután január 19-éről 20-ára virradóra legalább három utast fosztottak ki. A koreai Hyojin Kim hiába tett biztonsági láncot a feladott bőröndjére, elmondása szerint az nem okozott gondot a tolvajoknak, akik
ellopták az óráját, szétszakították az úszózsákját és beletúrtak a fürdőruhájába és a fehérneműibe.
A nő a reptér Facebook-oldalán fakadt ki, s Dél-Korea magyarországi nagykövetsége is közleményben figyelmezteti honfitársait, hogy vigyázzanak a Budapesti Nemzetközi Repülőtéren, s ne tegyék a tabletjüket, kamerájukat, telefonjukat, egyéb értékeiket a feladni kívánt bőröndbe, mert eltűnés esetén nem kapnak kártérítést. Lapinformációk szerint volt olyan magyar utas, akinek a karikagyűrűje tűnt el…
Megkerestük a Budapest Airportot, hogy megtudjuk: milyen biztonsági lépéseket tettek, illetve tesznek a jövőben, hogy visszaszorítsák a hazánk és a reptér jó hírnevét romboló lopásokat? Ám lapzártánkig nem kaptunk választ.
A korábbi hasonló eseteknél a reptér üzemeltetője, a Budapest Airport azt válaszolta a %Ripost%-nak, hogy a reptér nem vállal felelősséget a csomagokért, mert „a földi kiszolgáló és a légitársaság közvetlen kapcsolatban áll”. A légitársaságok is elhárították a felelősséget, mondván: ők földi kiszolgáló céget bíznak meg a rakodással – pedig aki repjegyet vesz, a légitársaságokkal kerül szerződéses kapcsolatba!
A Liszt Ferenc Repülőtéren öt ilyen cég dolgozik. A %Ripost% egy kiugrott reptéri rakodómunkástól megtudta: azok a dolgozók, akik a csomagokat kezelik, kesztyűben dolgoznak, és például a repülőgép aljában nincs kamera sem, így szabadon garázdálkodhatnak a tolvajok – és senki nem tesz semmit!
Van, ahol meg tudják oldani ezt a problémát: a poggyászkezelők számára előírják, hogy a teljes munkaidő alatt kötelesek testkamerát viselni. A Fülöp-szigeteken azt is megtiltották, hogy a poggyászkezelők laza csizmát vagy cipőt viseljenek, amelyben apró rejtekhelyeket lehet kialakítani. A poggyászkezelők nem viselhetnek ékszert, és mobiltelefon sem lehet náluk a Pampanga Clark nemzetközi repülőtéren. Vietnamban a No Noi Bai nemzetközi repülőtéren szintén testkamerát kell viselniük a poggyászkezelőknek. A helyi légiközlekedési hatóság ráadásul visszavonja azoknak a cégeknek a működési engedélyét, amelyek képtelenek megfékezni poggyászkezelőik lopásait.
(A fotók illusztrációk.)
Kérdés, hogy a becslések szerint mennyibe kerülne egy testkamerás rendszer a budapesti reptér poggyászrakodóira. Milyen botrányos esetek és egyéb tényezők sürgetik a biztonság fokozását, s mit tegyünk, ha bármi eltűnt a feladott bőröndünkből? Kiderül a keddi %Ripost% napilapból. Keresd az újságárusoknál!