kulcsár edina
Veszélyben érzik magukat a nõk, miután egy hét alatt két férfi is végzett volt barátnõjével Budapesten. Mindkét áldozatot zaklatta volt párja, az utolsó eset gyilkosságba torkollott. Vajon egy távoltartási végzés elegendõ lenne ilyen tragédiák kivédéséhez?
Egy kutatás szerint Magyarországon mintegy 400 ezer nő és a hozzájuk tartozó gyermekek szenvednek el bántalmazást minden évben. Az is gyakori, hogy egy „dobott” barát, barátnő nem képes elfogadni az elutasítást. Ilyenkor a távoltartás elrettentő lehet – de csupán évente 2 ezer esetben kérik ezt.
Ezeknek az ügyeknek a felében rendelik el a bírák a távoltartást. A legtöbb nő nem fordul bírósághoz, rendőrséghez, mert lassú az ügyintézés, vagy mert fél: „úgysem nekem adnak igazat, úgysem csinálnak semmit, amíg kiadják a végzést, engem már rég megöltek…”.
Ha valakit megver a férje, és nem hív rendőrt, akkor levélben kell a bírósághoz fordulnia. De ha kihívja a rendőröket, ők is elrendelhetnek ideiglenes megelőző távoltartást. Ám a bizonyítás sokszor nehézkes
– mondta a %RIOPST%-nak dr. Tarczay Áron, aki hangsúlyozta: a rendőr csak hozzátartozó esetében adhat ilyet, ha ismeretlenről, exbarátról, exbarátnőről van szó, ilyet nem lehet kérni.
A rákoskeresztúri két áldozat kérhetett volna a bíróságtól távoltartási végzést, miután mindkettőjüket életveszélyesen megfenyegették – de az ügyintézés lassúsága miatt ez valószínűleg nem mentette volna meg az életüket…
Hogy mennyire szigorú a magyar rendszer és van-e visszatartó ereje a távoltartási végzésnek, a %RIPOST% szerdai számából kiderül!