kulcsár edina
A Riposttól kért segítséget Kemenesi Tamás, a német tulajdonú Penny Market kirúgott pénztárosa: bár a bíróság nem találta törvénysértõnek, hogy kirúgták õt a szentesi Penny Marketbõl, az igazságérzetét sérti, hogy azért került hátrányba, mert szóvá merte tenni: õt és kollégáit ingyen dolgoztatják. Lapunk utánajárt, és a Pennyben dolgozók elõször beszéltek nyíltan a problémáikról, csak a Ripostnak.
– A szentesi Penny Marketben eladó-pénztáros munkakörben kezdtem dolgozni – kezdte Kemenesi Tamás. - Boldogan álltam munkába, de már az első napomon mellbe vágott, hogy közölték: a hivatalos munkakezdés előtt fél órával ott kell lennem átöltözni, és a munkaidő kezdetének pillanatában már dolgozni kell. A munkaszerződésben nem esett szó arról, hogy plusz fél órára igényt tartanak az életemből!
Tamás úgy gondolta, az a lényeg, hogy munkakezdésre készen legyen, és ehhez neki nem kell fél óra: 10-20 perccel előbb érkezett, ám kollégája néhány nap után figyelmeztette: ha nem tartja be a fél órát, bajba kerülhet, többeket kirúgtak emiatt.
– Ettől fogva hangfelvételeket készítettem. Előfordult, hogy a boltvezető arról beszélt: mivel nincs elég dolgozó, így nekünk munkaidőn felül is dolgozni kell majd, amit nem fognak kifizetni – tette hozzá.
Tamás tudta, hogy a túlmunkát jogában áll visszautasítani, pár nap múlva azonban a műszakvezetője kifogásolta a pihenőidejét is.
– A munkaközi szünetemben ebédeltem, amikor a főnököm fölém állt és közölte, hogy azonnal menjek vissza a helyemre. Õt nem érdekli, hogy ebédszünetem van, abban a harminc percben is rendelkezésre kell állnom.
Néhány nap múlva Tamásnak felmondtak, szerinte egyértelműen azért, mert nem akarta elfogadni, hogy ingyen akarják dolgoztatni. Bírósághoz fordult, de elutasították azzal az indokkal, hogy próbaidő alatt a munkaadó indokolás nélkül felmondhat.
Kíváncsi, hogy a szakértők hogyan vélekednek a problémáról? Érdekli a többi dolgozó őszinte véleménye, amit először csak a %Ripost%-nak meséltek el? Akkor keresse napilapunkat az újságárusoknál!