tóth gabi
Sok szülõ bízza a gyerekeit a nagyszülõkre, míg õk dolgoznak, de egy friss felmérés szerint a gondoskodásnak sokszor halálos következményei is vannak!
A nagymama főztje verhetetlen, a nagypapa kabátjában pedig mindig van egy kis csoki, amit az unokájának szán – ismerős kép számtalan családban. Azonban most kiderült, hogy a szeretetáradattal párosuló kényeztetés akár felnőttkorban jelentkező daganatos megbetegedést is előidézhet!
A megdöbbentő eredményeket a Glasgowi Egyetem Közegészség-tudományi Osztálya hozta nyilvánosságra, miután 56 különböző, 18 országra kiterjedő tanulmányt vizsgáltak meg. A tanulmányok a nagyszülők unokákra gyakorolt egészségügyi hatásaival foglalkoztak, és ezek alapján a jelentés készítői azt állapították meg, hogy világszerte általános minta, hogy a nagyszülők édességgel és más egészségtelen étellel hízelegnek unokáiknak.
Bár a nagyszülőket a jó szándék és a szeretet vezérli, a tanulmány alapján minél inkább kényeztetik a gyerekeket, azok annál nagyobb eséllyel lesznek a későbbiekben rákbetegek. Azt azonban a tanulmány szerzői is leszögezik, hogy a nagyszülők akaratukon kívül betegítik meg unokáikat, hiszen pont a jó közérzetükért küzdve ártanak nekik.
Több vizsgált tanulmány is azt sugallta a glasgow-i kutatóknak, hogy a nagyszülők körében elég magas a gyerekek közelében dohányzók száma is, hiszen az ő fiatalságuk idején még nem kapott akkora hangsúlyt az egészséges életmód témaköre. A dohányzó, édességet osztogató nagymama vagy nagypapa pedig még nagyobb eséllyel „kódolja bele” kisunokájába a rákot.
Ezért a kutatók azt tanácsolják a családoknak, hogy szabjanak egészséges mértéket a kényeztetésnek, így a gyerek jókedve is megmarad, és a daganatos betegségektől sem kell annyira tartani.