kulcsár edina
Nagy vita indult a kórházi látogatási idõkrõl az interneten, miután kiderült, hogy nem sikerült csökkenteni a kórházi fertõzések számát tavaly.
Kevés olyan kórház van Magyarországon, ahol szigorúan szabályozzák a kórházi látogatást. A budapesti Honvédkórház az egyik kivétel, ahol hétfőtől szombatig csupán két óra a látogatási idő (16 és 18 óra között), és azt szigorúan be is tartják. A legtöbb helyen „ajánlott” látogatási idő van, általában egész délután.
A tapasztalat az, hogy az ajánlott időt sem tartják be: egész nap jönnek-mennek a hozzátartozók, gyakran csapatostul – pedig a legtöbb kórházban kérik, hogy egyszerre lehetőleg kettőnél többen ne jöjjenek. Az persze érthető, ha az egyik szülőhöz a másik szülő bemegy a gyerekekkel, de ha 8-10 ember jelenik meg a kórház folyosóin étellel, itallal, az nehezen kezelhető…
Egyrészt persze érthető: a rokonok aggódnak szeretteikért, szeretnének minél több időt velük tölteni. Másrészt pedig gyakran kevés a nővér, nem jut elég idő a betegekre, és a hozzátartozók szinte „kisegítő nővérként” működnek. Sok beteg nem eszi meg a kórházi kosztot, enne egy kis hazait. De a kérdés az: nem veszélyes ez? Hiszen a csapatostul ott ülő látogatók gyakran zavarják, sőt, veszélyeztetik a többi beteget, a kontroll nélkül behozott ételek árthatnak a betegnek és így tovább…
A nyugdíjas Ilona éppen vesevizsgálaton volt az egyik budapesti kórházban. Õ a látogatási idő eltörlésének számlájára írja a kórházi fertőzések növekedését.
„Húsz éve rend volt. Csak kijelölt időben lehetett a betegeket látogatni, azon kívül nem lehetett bemenni a kórházba. Ma estig szabadon járhatnak-kelhetnek, a cipőjükkel, ruhájukkal behozzák a koszt, kezet a legtöbben nem mosnak, leülnek a szomszéd beteg ágyára, ha csak ott van hely.
Láttam már olyan látogatót is, aki köhögve érkezett a rokonához, de véletlenül sem rakta a szája elé a kezét
– magyarázta az asszony.
További súlyosabb esetekkel, számos veszélyforrással és megoldásokkal várunk a szerdai %Ripost% napilapban.