tóth gabi
Érdekes módon ösztönzik a fõvárosban található Havanna lakótelep több lépcsõházában is a lakókat a közös költség befizetésére. Csak csipogó rendszerrel mûködik a lift, amihez az adósok nem kapnak speciális kulcstartót. Bár a rendszer némi nehézséggel jár, így fizetnek az adósok.
Országos probléma a közös költségek behajtása: sokan legyintenek a befizetésekre, ennek pedig a házak becsületes lakói isszák meg a levét, mert mínuszba kerül a ház, s nem jut pénz felújításra, szépítésre. Ebből a helyzetből lett elege a fővárosban található Havanna utcai lakótelep számos lépcsőházának: több száz lakásnál csipogóhoz kötik a liftek használatát, az adósok viszont nem kapnak ilyen szerkezetet a felvonóhoz.
Egy lépcsőházból három hét alatt másfél millió forintot sikerült behajtanunk a liftes rendszernek köszönhetően. Az itt lakók átlagosan 10-15 százaléka tartozik a közös költséggel. A fiatalok ugyanis hajlamosabbak a tartozások felhalmozására
– tudtuk meg a Havanna utcai közös képviselettől.
Időt és pénzt spórol a módszer
Galicza Attiláné, a Havanna utcai ház társasházi könyvelője azt mondja, régen három hónap tartozás után jelzálogot lehetett bejegyeztetni a lakásra, ma viszont csak a végrehajtás elindítása után tehetik ezt meg. – "Mire elindul a végrehajtás, újabb hónapok költségével tartozik az adós, ráadásul ügyvédet kell fogadni, rengeteg papírt kell intézni, amelyek további költségekkel járnak, ez pedig a becsületes lakókat terheli. Ebben a rendszerben eldöntheti az adós, hogy inkább fizet, vagy pedig megtagadja magától a lift által nyújtott kényelmi szolgáltatást" – összegzi.
Van, aki ezzel is visszaél
Az adósok sokszor megpróbálják kihasználni a becsületes, jószívű lakókat. "Tudunk olyan esetről, amikor az egyik bérlő elkérte az ismerősétől a csipogót, majd azt lemásoltatta magának. Sajnos, aki kölcsönadja, az sem használhatja a liftet."
Terjed a szisztéma
Információink szerint először Komlón vezették be a szigorú liftes rendszert, ami jelenleg 30-50 lakást érint, de már Kőbányán is tudni ilyenről. Veszprémben, a Jutasi lakótelepen mobiltelefonnal vezérelt lifthasználatot vezettek be, aminek köszönhetően a tartozók elkezdtek fizetni.
A havannai lakók elfogadták a lift-rendszert
Sinkó Zsigmondné:
- Egy ember egy ilyen csipogót kap, de én többet kértem, hogy a lányomnak és az unokáknak is tudjak adni.
Szabó Márta:
- A magasabb szinten lakó adósok elkezdték rendezni a tartozásaikat, ha részletekben fizetik az elmaradást, már kaphatnak csipogót. Bár nem örülök, hogy állandóan le kell szaladgálni, ha vendéget fogadok, de valahogy muszáj kifizettetni a tartozásokat – mesélte Szabó Márta.
Nagy László:
- Az édesapám lakik ebben a házban, tőle kaptam az egyik csipogót, hiszen gyakran jövök látogatóba. Így biztonságosabb is a ház, nem liftezhet fel akárki, mellesleg kevesebben tartoznak a közös költséggel. Többen befizették már a tartozásukat, hogy csipogót kapjanak – nyilatkozta Nagy László.
A beléptetőkártyák elvén működő csipogó, melynek hivatalos neve proxi, egy speciális, adott lakáshoz tartozó kódot tartalmaz, azt érzékelve válik használhatóvá a lift. A számítógép-vezérelt rendszerben bármikor engedélyezhető vagy tiltható egy adott csipogókód, így a menet közben adóssá válók bármikor kizárhatóak a rendszerből.
- Felszólító levelekkel bombázzák az ingatlanok lakóit, de ez csak a becsületeseknél működik.
- Hiába tiltja az adatvédelmi törvény, néhány társasházban azzal ösztönzik a lakókat a tartozások rendezésére, hogy a lépcsőházban kihelyezik a tartozók névsorát.
- Van, ahol elzárják a meleg vizet, de ezt nem minden házban tudják megtenni. – Mivel nem egy lakást érint a meleg víz elzárása, a többi lakót nem tehetik ki ilyen kellemetlenségnek. Csökkenteni viszont lehet a víz fogyasztását, ez viszont nem járható út, mert az ingatlan lakója nem fog minket ezért beengedni a lakásába – mondja Joó Miklós, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének alelnöke.
- Néhány lépcsőházban vannak, akik vállalják a locsi-fecsi lakó szerepét, és hangosan, nyilvánosan érdeklődnek a folyosón a lakók tartozásai felől. – A tapasztalatok szerint az emberek szégyellik, ha azt kell válaszolniuk, hogy nem fizettek még, ezért inkább elkezdik rendezni a tartozást – meséli Galicza Attiláné, társasházi könyvelő.