5 éve

450 forintból alkottak luxusmenüt a magyar menzaszakácsok - fotókkal

Ma még nehéz elképzelni, hogy a kötényes, iskolai konyhás nénik ilyen ételkülönlegességeket helyezzenek a diákok elé. De most több tucat igazi menzai szakács bebizonyította: ilyen ételt is ki lehet hozni a menzakeretbõl! Több mint 50 igazi menzai szakács indult el a Közétkeztetési Szakácsversenyen.

Előételnek harcsa salátaágyon, főfogásnak kakukkfüves-almás filézett csirkecomb zellerpürével, könnyed desszertnek pedig dobostorta újragondolva. Mindez nem egy luxusétterem séfjének ajánlata, hanem egy 450 forintból előállított menüsor a Közétkeztetési Szakácsverseny 2017/18 regionális döntőjéből. Micsoda különbség a zöldborsóleves és a pörkölt nokedlivel pároshoz képest! És, mint ígérik, ezt több száz főre, egy menzán is le tudják főzni, nem csak a verseny „laboratóriumi” konyháján!
A %Ripost% a pécsi megmérettetésen járt, ahol megtapasztalhatta, a hangzatos leíráshoz bámulatos, tálalás és izgalmas ízek társulnak – olyan volt, mint egy séfverseny, és nem igazán hasonlított egy menzára… A cél az, hogy a kettő egyre közelebb kerüljön egymáshoz!

Olyan kell, ami a gyereknek is ízlik

A verseny attól izgalmas, hogy itt olyan ételekkel kell előrukkolni, amelyek nem csak különlegesek, de a gyerekek is megeszik. Ráadásul három óra alatt több száz fő számára elkészíthetőek – mondja Végh Tamás, a HUNGAST gasztronómiai igazgatója.

Mennyi az ára?
Településenként és óvodánként, iskolánként eltérő a gyermekétkeztetés befizetendő díja, illetve az egy ételadagra jutó keretösszeg, attól függően, hogy mennyivel támogatják. Kecskeméten például ez az összeg 291 és 588 forint között mozog, attól függően, hova jár a gyerek. A menzaverseny szervezői egy 450 forintos átlagból indultak ki, ami egy háromfogásos ebédnél nem tűnik túl elrugaszkodottnak a valóságtól.

A menzareformnak köszönhetően ma már sokkal egészségesebb ételek kerülnek a gyerekek elé, mint pár éve. De az is igaz, hogy sokaknak az íztelen ételek jutnak az eszébe a reformról a túl szigorú szabályok miatt. Rózsás Anikó élelmezésvezető és szakács azt mondja, ezek a szabályok ma már enyhültek. – A mi érdemünk, hogy sikerült a só és cukor használatán változtatni a kezdeti zéró toleranciához képest. Összehívtuk az érintetteket és lefőztük az általuk meghatározott feltételek szerint az ételeket, így kénytelenek voltak belátni, hogy nem lehet teljesen só nélkül főzni, mert azt a gyerekek nem eszik meg – hangsúlyozza. Hozzáteszi: az elmúlt évek során számos pozitív változás történt, a gyerekek ma már szívesen esznek olyan, eddig furcsának tűnő ételeket is, mint a bulgur és a köles.

Csak fokozatosan csökkentik a sózást
- Sok kritika érte azt, hogy drasztikusan csökkentették a menzákon a sóhasználatot – mondta Novák Katalin, az EMMI család-, ifjúság és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára. Ezért csak fokozatosan mérsékelik a só bevitelt – 2021. szeptember 1-ig. A végső cél, hogy a napi maximum két gramm só legyen. További változás, hogy a mesterséges édesítőszerek tiltólistára kerülnek, három éves kortól pedig a gyerekek az addigi 1,5 százalékos helyett 2,8 százalékos tejet kapnak majd.

A halat is megeszik, ha úgy készítik el

S mi a helyzet az olyan, sok gyerek által utált étellel, mint a hal?
Megeszik a gyerekek, ha úgy dolgozzák fel nekik, hogy ízletesnek találják. A legjobban egyébként a hallal készült milánóit szeretik, de megeszik a hal fasírtot is – árulja el Varga János szakács. Vagyis lehet valami egyszerre finom, egészséges, megfizethető és különleges.

 

Ma még ég és föld a különbség verseny és valóság között
A Közétkeztetési Szakácsverseny vonzza a szakácsokat. A megmérettetés egyik kitalálója, Zoltai Anna, a NÉBIH osztályvezetője szerint jól példázza mindezt, hogy idén kétszer annyi csapat nevezett, mint az első években.
Mindez egyelőre izgalmas játéknak tűnik, még úgy is, hogy pár száz forintból valóban kihozhatóak ilyen ételköltemények. A mostani közétkeztetési szakácsverseny remekei és a suli menzán jelenleg feltálalt ételek között ugyanis ég és föld a különbség. Ezt a távolságot pedig csak fokozatosan, hosszú évek alatt lehet leküzdeni.
 


A szigetvári Karsai Istvánné és Györe Jánosné tejszínes burgonyalevese bacon csipsszel, az újragondolt paprikás csirkéje joghurtos uborkasalátával, valamint a zabpelyhes sárgarépa muffinja karamelizált öntettel mind izgalmas, új irányt mutat. Náluk a paprikás csirke egy szelet sült csirkemell párolt zöldségekkel és paprika mártással. A parajt pedig nokedlibe keverték.

 

Erről szól a menzaverseny
A Közétkeztetési Szakácsverseny 2017/18-re ötvennél is több kétfős menzai csapat nevezett. A selejtezőt öt regionális elődöntő követi, a döntőre a februári Bocuse d’Or séfverseny magyarországi helyszínén kerül majd sor. A versenyzőknek csirke vagy afrikai harcsa, friss paraj vagy spárga, szezonális gyümölcs, illetve zöldség, továbbá rizs vagy tészta felhasználásával kell egy felnőtt háromfogásos ebédet megalkotnia. Az összetevők nettó ára nem haladhatja meg a 450 forintot. A feltételek komoly kihívás elé állítják a versenyzőket, akik egymástól és mesterséfektől is tanulhatnak. Az így szerzett tapasztalatokat pedig a saját menzájukon kamatoztathatják.

 

Ez is érdekelhet

origo.hu

Ember vezette torpedókkal támadták meg az amerikai hadihajókat

origo.hu

Itt a Baukó Éva-Alekosz harc újabb felvonása

borsonline.hu

"Hogy tud az ilyen tükörbe nézni" - nagy balhé lesz a Bayern Münchennél

mandiner.hu

Videón, ahogy egyetlen irgalmatlan pofonnal KO-t ad a tüntetőnek egy francia rendőr (videó)

ripost.hu

Szörnyű tragédia: egy 16 éves lányt gázolt halálra a vonat

hirtv.hu

Szigorúbb határ-ellenőrzéseket sürget az Európai Bizottság

origo.hu

Elképesztő dolog történhetett Palvin Barbarával

astronet.hu

Analízisparalízis – a túlgondolkodás és döntésképtelenség kártékony hatásai

origo.hu

Különös kalandot kínál a Mövenpick BalaLand Resort Lake a Balaton partján (x)

life.hu

Brutális árcsökkentéssel támogatja a családokat a Lidl Magyarország(x)

magyarnemzet.hu

Tanácskozás az emberiség sorsközösségéről a CMG szervezésében (x)

mindmegette.hu

Játssz és Nyerj! Húsvéti finomságokkal és sütésre kész hírességekkel érkezik az Ide süss! legújabb évada(x)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

INSIDER

Összefogott a magyar sportvilág Tomikáért - a legdrágább terápiára gyűjtenek pénzt a világhírű sportolók

INSIDER

Budaörs egyharmadán még mindig kútra járnak ivóvízért a lakosok

INSIDER

Magyarország visszatér az űrbe: Leszámolnak eddigi életükkel a hazai űrhajósjelöltek - videó

INSIDER

Parkolási bírságháború Ferencvárosban: hadjárat indult az albérlők ellen

INSIDER

Nyolcadikos gyereket rontott meg egy pedofil tanár a Hajdúságban

INSIDER

Bölcsődei támogatás: aki szeretné igénybe venni, annak sietnie kell!

INSIDER

A transzvesztiták szabadon fogdoshatják a gyermekeket a budapesti LMBTQ-s fészekben

INSIDER

Sűrű napja lesz Orbán Viktornak